فراتر از مدل استاندارد فیزیک ذرات دانشمندان معتقدند چیزهای بسیار غیر قابل باوری در روی دیگر طبیعت موجود است و منتظر کشف شدن .

در سال جاری میلادی بزرگترین شتاب دهنده ذرات دنیا در سرن سوییس میتواند دری به روی ابعاد بالا تر فضا زمان برای ما بگشاید .

و حتی به ما یاری دهد تا روی ماهیت انرژی و ماده تاریک که 95 درصد کیهان را در برگرفتند را  تحقیق کنیم .

در سال پیش میلادی بود به علت نقص فنی کمی کار سرن خوابید . ولی دو تیم دانشمندان مختلف ادعا داشتند ناهنجاری هایی در ازمایشاتشان دیده اند و این میتواند نشانه ای ابعاد جدید یا حتی توضیحی برای معمای ماده تاریک  باشد !!

 از زمان کشف ذره بوزون هیگز در سال 2012 جستجوها برای کضف ردپایی از ابعاد بالا و ابر تقارن  و پدیده های جدید فیزیکی بودند.

دانشمندان در سال جاری میلادی امیدوارند که بزرگترین برخورد دهنده ذرات جهان بتواند دری به روی کشف ذرات جدید و یا حتی ابعاد بالاتر و بیشتر بگشاید و دید و درک ما را از کیهان متحول کند .

این شتاب دهنده بزرگ که در تونلی 27 کیلومتری در مرز سوییس و فرانسه تعبیه شده است بارها محلی برای سورپرایز کردند دانشمندان و فیزیک دانها بوده است . در این شتابه دهنده پروتونها با سرعتی نزدیک به سرعت نور بهم کوبیده میشوند .

ذره ی بوزون هیگز در سال 1964 پیش بینی شده بود و اعلام کشف ان 40 سال بعد در سال 2012 تایید شد و افراد مربوطه توانستند جایزه نوبل را ببرند .

این شتاب دهنده شش ماه پارسال فعال بود و با انرژی 13 ترا الکترون ولت فعالیت میکرد و قرار است 273600 میلیارد پروتون را به یکدیگر در مسیر مخالف بکوباند .و باوجود سیزده تراالکترون ولت انرژی ما شاهددو میلیارد بر خورد در هر ثانیه خواهیم بود .

وقتی شما دار چنین ابعادی انتظار چیزهای جدید تری دارید باید تعداد ضربات را بیشتر بکنید .

دانشمندان معتقدند در طی سال جاری و سالهای اتی موفق به کشف ذرات جدیدتر و حتی پرده برداری از ابعاد بیشتر کیهان را خواهند بود .

 

ارش بوالحسنی – وبلاگ هوش فرازمینی

منبع :

Dailygalaxy.com

 

کانال تلگرام ما :

Telegram.me/persiancosmology
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/٢/٢۱ | ۱:۱٧ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.