اگر شما در گوگل سرچ کنید تصاویر زیاد و زیبایی از سیاه چاله ها میبینید که البته هیچ کدام واقعی نیستند بلکه گرافیکی هستند . حقیقت این است که این تصاویر بیشتر از فرضیات فیزیکدانان الهام گرفته است و تصویر واقعی نیستند .

به علت اینکه حتی نور بعد از رسیدن به افق رویداد دیگر قابلیت گریختن از سیاه چاله را ندارد دیدن چنین اجرام فشرده ای بسیار کار مشکلی است .زیرا بسیار بسیار از زمین دور هستند .

اما خوشبختانه فیزیک همیشه یک راه فراری از مشکلات برای ما باز میکند . یک تیم از دانشمندان دانشگاه ام ای تی و هاروارد امریکا الگوریتم جدیدی را ارائه دادند که در طی ان کمک میکند تا تصویری از یک سیاه چاله را بگیریم .

برای گرفتن تصویری از این اجرام بسیار فشرده و دور ما نیازمند تلسکوپی هستنیم که 10000 کیلومتر درازا داشته باشد که البته این مساله اصلا کاربردی و عملی نیست.چرا که درازای زمین خود 13000 کیلومتر دارد .

ما به تلسکوپی بزرگتر از زمین نیازمندیم . اما بااین اوصاف باید به نقشه دوم بپردازیم . راه چاره چیست ؟

برنامه دوم این است که داده های متنوع و متفاوتی را از درادیو تلسکوپهای مختلف جمع اوری کنیم و یک الگوریتمی از ان بسازیم تا بتوان از طریق ان یک تصویر اجمالی و مختصر از یک سیاه چاله را بدست اوریم . {نام این پروژه افق رویداد میباشد }

به ادامه مطلب بروید 
 

 

حالا چرا رادیو تلسکوپ ؟ همه میدانیم سیاه چاله ها نوری از خود ساتع نمیکنند و به علت گرانش بالایشان حتی نور قادر به گریز از انها نیست. اما میتوانیم سیگنالهای رادیویی را دریافت و حدس بزنیم با این داده ها که فلان سیاه چاله به چه شکلی است .

موج های رادیویی مزایای زیادی دارند همانطور که موجهای رادیویی و سیگنالهای انها از دیوار عبور میکنند از این رو این سیگنالها از داخل غبارهای غلطی و ضخیم کیهانی نیز قابلیت گریختن را نیز دارد .

ما قادر به دیدن مرکز راه شیری و سیاه چاله ی عظیمی که در انجا حضور دارد نیستیم به این علت که مقدار زیادی گاز و غبار کیهانی مانع رسیدن نور مرئی از انجا به زمین هست .

ما از طریق ارایه های رادیو تلسکوپی موجود در سرتاسر زمین میتوانیم طول موجهای رادیویی امده از این اجرام نامرئی را دریافت کنیم . بزرگترین دیش رادیویی در جهان 304 متر درازا دارد .

این تیم دانشمندی از 6 رصد خانه در سرتاسر دنیا برای انجام این عملیات استفاده خواهند برد .

با استفاده از داده های بدست امده از مرکز راه شیری و سیاه چاله ی بزرگی که در انجا هست از این طریق داده ها و نویزهای اظافی را حذف خواهند کرد و از این طریق و محاسبات مربوطه میتوانند اولین تصویر تاریخی از یک سیاه چاله را تولید کنند .

گرفتن تصویر واقعی از یک سیاه چاله میتواند در فهم هویت سیاه چاله ها به ما کمک بزرگی بکند .

 

ارش بوالحسنی – وبلاگ هوش فرازمینی

منبع :

Sciencealert.com

 

کانال تلگرام ما  :

Telegram.me/persiancosmology

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۱٩ | ٩:٠٧ ‎ب.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.