در چهارم جولای سال جاری یعنی دو هفته دیگر کاوشگر جونو ناسا که اندازه ای برابر توپ بسکتبال دارد باالخره بعد از سفری 13.8 میلیون کیلومتری به مشتری این غول گازی منظومه شمسی میرسد .

اگر همه چیز خوب پیش رود جونو اولین کاوشگری خواهد بود که در تاریخ فضایی زمینی ها به این اندازه به مشتری نزدیک شده است .

همین روزها بود که در سال گذشته کاوشگر دیگری از ناسا یعنی افق های نو توانست از نزدیک ترین مسیر و مسافت به پلوتو بردس و تصاویر و داده های ارزشمندی برای ما بفرستد .

جونو باید وارد اتمسفر مشتری شود و پرواز کند و این ماموریت اسانی نیست .

از این رو مشکلاتی روی شکل گیری مدارش به دور سیاره مشتری خواهد داشت . همچنین یک روز در مشتری 10 ساعت زمینی طول میکشد . بهمین علت است که میدان مغناطیسی قوی همراه با سطح بالایی از تشعشعات و فشار بالای اتمسفر دارد .

این فضاپیما تحت تاثیر اشعه ایکس 100 میلیون برابر اشعه ای که در دندان پزشکی استفاده میشود قار رخواهد گرفت .

اما تیم محققان اماده هر رویارویی اینچنینی هستند . انها یک مداری به دور سیاره مشتری ترتیب دیده اند که کاوشگر در معرض حداقل اشعه باشد . و همین باعث طولانی تر شدن ماموریت و فرستادن داده های بیشتر خواهد شد .

پوشش تیتانیومی این کاوشگر ورود این اشعه های مضر را به درون کاوشگر و کامپیوتر مرکزی ان به حداقل ممکن میرساند . وزن این سپر 181 کیلوگرم میباشد. همین مساله باعث میشود تا کاوشگر تا 20 ماه فعال باشد قبل از این که خاموش یا تخریب شود .

 

فضپیمای جونو در 5 اگوست 2011 به سمت مشتری پرتاب شد اما اولین کاوشگر ما به سمت این غول گازی نبود بلکه فضاپیمای پیونییر 10 در سال 1973 اولینش بود .

اما این کاوشگر 34000کیلومتر در بالای ابرهای مشتری و گازهایش پرتاب شد .ولی جونو این فاصله را به 4667 کیلومتر کاهش میدهد .

ارش بوالحسنی

منبع :

Sciencealert.com

 

کانال تلگرام کیهانشناسی را دنبال کنید

Telegram.me/persiancosmology

 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۳٠ | ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.