پاسخ این سؤال منفی است. اجازه بدهید ابتدا مکانیسم ایجاد فصل ها را در زمین مورد بررسی قرار دهیم. بسیاری از افراد تصور می کنند که دلیل پدید آمدن فصل ها بر روی زمین، دور و نزدیک شدن این سیاره نسبت به خورشید است. اما اختلاف فاصله دورترین و نزدیک ترین نقطه مدار زمین تا خورشید (4999627 کیلومتر)، بسیار کمتر از آن است تا بتواند تغییراتی اینچنین محسوس را در زمین بوجود آورد؛ گذشته از آن، اگر در حقیقت دلیل بوجود آمدن فصول تغییر فاصله تا خورشید بود، نبایستی در یک زمان نیمکره های جنوبی و شمالی زمین، فصل های مختلفی داشته باشند. جالب تر از آن اینکه زمین در زمستان نسبت به خورشید نزدیک تر است تا تابستان!
به ادامه مطلب بروید

 

دلیل وجود فصل ها بر روی زمین، انحراف محوری این سیاره است. محور چرخش زمین، از صفحه منظومه شمسی به میزان 23.5 درجه انحراف دارد. تصویر پایین بخوبی نقش این انحراف را در بوجود آمدن فصل ها نمایان می سازد. این تصویر، دو نما از زمین را با اختلاف زمانی 6 ماه نشان می دهد. نقطه قرمز رنگ نیز مکانی فرضی است. در سمت چپ، پرتو های خورشید بصورت عمود بر این نقطه تابیده و در نتیجه از شدت بیشتری برخوردارند در حالی که 6 ماه بعد (سمت راست) و در همان ساعت از روز، پرتوهای خورشید بصورت مایل و با شدت کمتری به این مکان می تابند. دلیل پدید آمدن فصل ها بر روی زمین، به همین سادگی است!
از میان هشت سیاره منظومه شمسی، عُطارِد، مشتری و زهره با به ترتیب 0.1، 3 و 177* درجه، کمترین انحراف محوری را داشته و بنابراین نمی توانند تغییرات فصلی شدیدی را تجربه کنند. سیارات زمین، مریخ، زحل و نپتون به ترتیب با انحراف 23، 25، 27 و 30 درجه، در مقام بعدی جای دارند و بنابراین عملاً بایستی در آنها فصل های مختلف ایجاد شود. سیاره اورانوس با انحراف بسیار شدید 98 درجه ای در این میان یک استثناست و فصول شدیدی را نیز تجربه می کند
تغییرات فصلی در سیاره مریخ بخوبی مشهود است و دانشمندان برای نخستین بار این تغییرات را در جریان ماموریت مارینر-9 مشاهده نمودند. هنگامی که این ماموریت پس از گذشت 7 ماه، به سیاره مریخ رسید، این سیاره بکلی تغییر کرده بود. دیگر اثری از عوارض زمین شناختی همچون کوه های بزرگ و دره ها و دهانه های برخوردی حاصل از شهابسنگ ها که پیش از آن در ماموریت های پیشین از آنها تصویر برداری شده بود، دیده نمی شد. بلکه مریخ بصورت توپ نارنجی رنگ و شدیداً صاف و مسطحی بود (تصویر ابتدای مطلب)! دلیل ایجاد چنین تغییری، وقوع طوفان های عظیم شن و دربرگفتن تمامی سیاره، در آستانه فرارسیدن فصل تابستان مریخی بود. در واقع فصل در مریخ به همان اندازه بر اقلیم این سیاره تأثیرگذار است که برای زمین اینچنین است 
در مورد سیارات زحل و نپتون نیز بایستی گفت که تغییرات فصلی در این دو سیاره، تماماً بصورت تغییرات الگوی طوفانها و جریان های جوی است؛ بطوریکه با تغییر دمای بوجود آمده در نتیجه تعویض فصول، تعداد و نیز قدرت طوفانها در این دو سیاره دچار افت و خیزهای محسوسی می شود که از زمین قابل مشاهده و ردگیری هستند. 
البته ذکر این نکته نیز لازم است که سیارات مشتری، زحل و نپتون هر سه دارای منبع گرمای داخلی هستند که در نتیجه واپاشی عناصر رادیواکتیو در هسته آنها تامین می شود. بنابراین محرّک اصلی طوفانهای عظیمی در مشتری ( و طوفانهای کوچکتری که معمولاً بر روی این سه سیاره مشاهده می شوند، همین منبع گرمای درونی است و به همین دلیل است که مشتری با وجود فقدان تغییرات فصلی، جوی همواره طوفانی و متلاطم دارد.
به کانال کیهانشناسی بپیوندید :
telegram.me/persiancosmology

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/٩/۱٧ | ۱:٢٦ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.