یک تیم بین المللی از اخترشناسان نوری را از ۱۵ میلیون کهکشان در تلاشی برای کشف ویژگی های ماده ی تاریک، یکی از بزرگترین رازهای جهان هستی، مشاهده کرده اند.
با استفاده از تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) رصدخانه ی جنوبی اروپا (ESO)، محققان حدود ۴۵۰ درجه ی مربع از آسمان (کمی بیش از ۱ درصد) را برای انجام دقیق ترین اندازه گیری های برش کیهانی (اعوجاج های کوچک در نور کهکشان ها که ناشی از گرانش ماده ی تاریک است) اسکن کرده اند.
به ادامه مطلب بروید

این مشاهدات بخشی از نقشه برداری کیلو درجه (KiDS) هستند و به نظر می رسد که نشان می دهند ماده ی تاریک انبوه نمی شود و هموار می ماند، و از کهکشانی به کهکشانی دیگر در طول کیهان در چیزی که به عنوان شبکه ی کیهانی شناخته می شود کشیده می شود. نتایج حاصل در آگهی های ماهانه ی انجمن نجوم سلطنتی به چاپ رسیده اند.
آقای Massimo Viola از رصدخانه ی Leiden در هلند در بیانیه ای اظهار داشته است "این نتایج اخیر نشان می دهند که ماده ی تاریک در شبکه ی کیهانی، که برای حدود یک چهارم محتوای جهان به حساب می آید، نسبت به آنچه که پیش از این باور داشتیم انبوهی کمتری دارد".
این نتایج کمک می کنند تا تصحیح کنیم که چطور ماده ی تاریک مدلسازی شود. ماده ی تاریک "تاریک" است زیرا با نور برهمکنش ندارد و تنها با گرانش برهمکنش می کند. و حتی برهمکنش گرانشی به این شدت قوی نیست. شما نمی توانید یک سیاره از ماده ی تاریک داشته باشید، و نتیجه ی KiDS نشان می دهد که ماده ی تاریک حتی هموارتر از آن است که تصور می کردیم.
این همواری در واقع کمتر از آن چیزی است که از مشاهدات ماهواره ی پلانک آژانس فضایی اروپا برآورد شده است. این نتیجه ی جدید یک اختلاف و ناهمخوانی قابل توجه با یافته های گذشته دارد، اما به طور قطعی یک ضربه ی کشنده برای ماده ی تاریک نیست. ماده ی تاریک هنوز بهترین توضیح برای چیزی است که در کیهان می بینیم، اگرچه نمی توانیم هنوز تمام ویژگی های آن را نادیده بگیریم.
"ماموریت های آتی از قبیل ماهواره ی Euclid و تلسکوپ نقشه برداری سینوپتیک بزرگ به ما اجازه می دهد تا این اندازه گیری ها را تکرار کرده و بهتر درک کنیم که در واقع کیهان به ما چه می گوید".
اندازه گیری برش کیهانی به چنین مشاهداتی منتسب نخواهند شد اگرچه، مانند قبل ابر رایانه ها و محققان در حال آماده سازی نرم افزاری هستند برای کشف واقعیت وجودی ماده تاریک.
منبع : iflscience.com
مترجم : مهرک فرجی 
کانال تلگرام کیهانشناسی و کوانتوم را دنبال کنید:
telegram.me/persiancosmology

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/٩/٢٠ | ٧:٢٠ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.