چند بیلیون سال دیگر که خورشید صد برابر بزرگتر از اندازه ی کنونی آن می شود برای زمین چه اتفاقی خواهد افتاد؟ با استفاده از قدرتمندترین رادیو تلسکوپ دنیا، یک تیم بین المللی از اخترشناسان شروع کرده است به جستجوی پاسخ های موجود در ستاره L2 Puppis. پنج    بیلیون سال پیش، این ستاره بسیار به خورشید امروز شباهت داشته است.
پروفسور Leen Decin از انستیتوی نجوم KU Leuven می گوید، "پنج بیلیون سال دیگر، خورشید به یک ستاره ی غول پیکر قرمز رنگ تبدیل خواهد شد، یعنی بیش از صد برابر بزرگتر از اندازه کنونی". خورشید همچنین افت جرمی شدیدی را از طریق باد قوی ستاره ای تجربه خواهد کرد. محصول نهایی تحول آن، ۷ بیلیون سال دیگر، یک ستاره ی کوتوله ی سفید کوچک خواهد بود. به اندازه ی تقریبا زمین، اما بسیار سنگین تر: یک قاشق چایخوری ماده ی کوتوله ی سفید حدود ۵ تن می باشد.
به ادامه مطلب بروید

 

این دگرگونی و تغییر شکل اثری دراماتیک را بر روی سیارات سیستم خورشیدی ما خواهد داشت. برای مثال، زهره و عطارد، در این ستاره ی غول پیکر غرق شده و نابود خواهند شد.
پروفسور Decin ادامه می دهد، "اما هنوز سرنوشت زمین نامعلوم است". "ما پیش از این می دانستیم که خورشید ما بزرگتر و روشن تر خواهد بود، به گونه ای که به طور محتمل هر شکلی از حیات را بر روی سیاره ی ما نابود خواهد کرد. اما آیا هسته ی سنگی زمین این فاز غول پیکر قرمز رنگ را نجات خواهد و به چرخش دور کوتوله ی سفید ادامه خواهد داد؟
برای پاسخگویی به این پرسش، یک تیم بین المللی از اخترشناسان ستاره ی L2 Puppis را مشاهده کرده اند. این ستاره ۲۰۸ سال نوری دور از زمین است، یعنی که به عبارت نجومی نزدیک زمین است. پژوهشگران از رادیو تلسکوپ ALMA، که متشکل است از ۶۶ آنتن رادیویی مستقل که با هم یک تلسکوپ مجازی غول پیکر را با قطر ۱۶ کیلومتر تشکیل می دهند، استفاده کرده است.
آقای Ward Homan از انستیتوی نجوم KU Leuven می گوید، "کشف کرده ایم که L2 Puppis حدود ۱۰ بیلیون سال سن دارد". پنج بیلیون سال پیش، این ستاره به طور تقریبی یک دوقولوی کامل از خورشید ما بود. یک سوم این جرم طی تحول این ستاره از بین رفته است. اتفاق مشابهی که در آینده ای بسیار دور برای ستاره ی ما خواهد افتاد".
۳۰۰ میلیون کیلومتر از L2 Puppis (یا دو برابر فاصله ی بین خورشید و زمین) پژوهشگران جسمی را در مدار این ستاره ی غول پیکر شناسایی کردند. به احتمال کلی، این سیاره ای است که منظره ای منحصر به فرد را از زمین ما در پنج بیلیون سال آینده نشان می دهد. درکی عمیق تر از برهمکنش های بین L2 Puppis و سیاره ی آن اطلاعات ارزشمندی را در خصوص تحول نهایی خورشید و اثر آن بر روی سیارات موجود در منظومه ی شمسی ارایه خواهد داد. این که آیا زمین در نهایت موجب نجات خورشید از انبساط خواهد شد یا نابود خواهد شد هنوز نامعلوم است. L2 Puppis می توان  کلید پاسخ به این پرسش باشد.
مترجم : مهرک فرجی 
منبع :http://m.phys.org
کانال تلگرام کیهانشناسی :
telegram.me/persiancosmology

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/٩/٢٤ | ۸:٤٦ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.