هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

احتمال برخورد سیارک اپوفیس به زمین در 2029 یا 2036؟؟
ساعت ٩:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۸/٢٠   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم
دانشمندان ناسا در آخرین تحقیقات خود از احتمال برخورد سیارک آپوفیس با کره زمین در سال 2029 و 2036 خبر دادند و رصدخانه فضایی هرشل اروپا هم با بررسی سرعت این سیارک احتمال برخورد آن را با زمین 2.7 درصد پیش‌بینی کرده است.
 
براساس این پیش‌بینی آپوفیس در سال 2029 با فاصله 36 هزار کیلومتری از کنار زمین عبور خواهد کرد. نکته قابل توجه درباره این سیارک، بازگشت مجدد آن در سال 2036 به سوی کره زمین است. البته در این حالت خطر برخورد بسیار کمتر است و از هر 7 میلیون بار یک درصد احتمال چنین اتفاقی وجود خواهد داشت. اندازه سیارک آپوفیس تقریباً بیش از 3 برابر یک زمین فوتبال است. این سیارک در سال 2004 کشف شد. مدار این سیارک به‌گونه‌ای است که پس از هفت سال مجدداً به سوی زمین بازخواهد گشت. براساس تحقیقات دانشمندان ناسا و ستاره‌شناسان اروپایی، اگر این سیارک در سال 2029  از حفره گرانشی به قطر 800 متر عبور کند در نتیجه تعاملات گرانشی با زمین برخورد خواهد کرد. هنوز هم بررسی‌های ستاره‌شناسان درخصوص این رویداد ادامه دارد و تایید نهایی برخورد در هاله‌ای از ابهام باقی‌مانده است.
اگر این سیارک به زمین برخورد کند نیرویی برابر با 100،000 بمب هیروشیما آزاد خواهد شد که برای نابود کردن بخشی به بزرگی فرانسه کفایت خواهد کرد.(در قیاس، جسمی بسیار کوچکتر احتمالا به اندازه ساختمانی آپارتمانی، در 1908 به تونگوسکا در سیبری خورد که با نیروی 1000 بمب هیروشیما 2500 کیلومتر مربع جنگل را ریشه کن کرد و موج شوکی به راه انداخت که هزاران کیلومتر دورتر احساس شد. همچنین درخششی عجیب را درست کرد که در آسیا و اروپا دیده شد. بطوری که مردم در شب می توانستند روزنامه بخوانند.)

دیدار از آپوفیس جیب ناسا را خالی نخواهد کرد، چون خواهی نخواهی این سیارک به سمت زمین می آید، ولی فرود روی سیارک شاید دردسرساز باشد. به دلیل میدان گرانشی ضعیف آن، به جای فرود به طریق سنتی باید عملا به آن چسبید. همچنین به احتمال سیارک به طور نامنظم میچرخد، پس اندازه گیریهای دقیق را باید پیش از فرود انجام داد. آزمودن سختی سیارک هم جالب است. برخی بر این باورند که شاید جامد باشد. تعیین همنواختی سیارک هم شاید روزی اهمیت پیدا کند، اگر بخواهیم آنرا با تسلیحات هسته ای از میان ببریم.شاید سیارک به جای ترکیدن به صورت پودر ریز، به تکه های بزرگ تبدیل شود. در اینچنین حالتی شاید خطر ناشی از این تکه از خود سیارک اصلی بیشتر باشد. فکر بهتر شاید آن باشد که سیارک را پیش از نزدیک شدن به زمین از مسیرش منحرف کنیم.
دانشمندان با بررسی مدار سیارک‌های نزدیک به زمین احتمال برخورد آنان را به دقت بررسی می‌کنند و در آخرین تحقیقات فضایی که در حدود 7 ماه پیش انجام شد سیارک تازه کشف شده (DA14 2012) با فاصله ای برابر با 36 هزار متر پایین‌تر از مدار ماهواره‌های زمین عبور کرده که خطری برای زمین نداشت.
روسیه برای مقابله با خطر برخورد سیارک آپوفیس با زمین دست به کار شد
رییس سازمان فضایی روسیه اعلام کرد این سازمان برنامه‌هایی را برای منحرف کردن مسیر سیارک آپوفیس به منظور جلوگیری از برخورد احتمالی با زمین طراحی کرده است. هرچند احتمال برخورد این سیارک با زمین نسبتا پایین است، اما از آنجا که در صورت برخورد احتمالی، فاجعه‌ای در انتظار زمین خواهد بود، مطالعات مختلفی به منظور منحرف کردن مدار این سیارک و یا انهدام آن در فضا تا کنون توسط دانشمندان انجام گرفته است. بنابر گفته آناتولی پرمینوف، رییس سازمان فضایی روسیه، دانشمندان این سازمان بررسی بیشتر این مساله را در راس کارهای خود قرار داده‌اند و قرار است سلسله جلساتی نیز در این خصوص برگزار کنند.
به گفته وی، به دلیل اهمیت بالای موضوع، هر طرح پیشنهادی که به تصویب این سازمان برسد قابلیت تبدیل شدن زمینه‌ای برای همکاری‌های وسیع بین‌المللی را دارا خواهد بود. وی در خصوص اینکه از کدام روش برای جلوگیری از برخورد آپوفیس با زمین استفاده خواهد شد نظری ارائه نداد اما اذعان داشت که این روش قطعا شامل استفاده از بمب‌های هسته‌ای برای منهدم کردن آن نخواهد بود.
 
سیارک آپوفیس ابتدا در اواسط سال 2004 میلادی کشف شد و از آنجا که احتمال برخورد آن با زمین در ابتدا 7/2 درصد تخمین زده شده بود، برای مدتی موجب بروز نگرانی‌های فراوانی شد. اما بر اساس آخرین مطالعات بر روی مدار این سیارک و شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای، احتمال برخورد آن با زمین در زمان نزدیک‌ترین فاصله با زمین در سال 2036، یک در 250هزار عنوان شده است. البته آپوفیس دقیقا 7 سال زودتر، یعنی در 13 فوریه 2029 میلادی هم یک بار از نزدیکی زمین و از فاصله 30هزار کیلومتری آن عبور خواهد کرد که البته هرچند خطری را متوجه زمین نخواهد کرد، اما فرصت بسیار مناسبی را برای مطالعه بهتر آن و آماده شدن برای گذر دوباره سیارک در سال 2036 فراهم خواهد کرد.
 
بزرگ‌ترین قطر آپوفیس، حدود 300 متر است. البته سیارک 27 میلیون تنی آپوفیس حتی در صورت برخورد با زمین هم نمی‌تواند موجب تغییرات شدید آب‌وهوایی و در نهایت انقراض حیات بر روی کره زمین شود، هرچند چنین برخوردی قطعا برای زمین فاجعه‌بار خواهد بود.
به نقل از iranian space agency