هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

کشف گرانیت در مریخ
ساعت ۱٢:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱٠/۱   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

بتازگی محققان به شواهدی مبنی بر وجود گرانیت روی سیاره مریخ و همچنین تئوری جدیدی درخصوص چگونگی شکل‌گیری این سنگ آذرین دست یافتند. طی این تحقیق، مقادیر بسیاری از مواد معدنی موجود در گرانیت ـ معروف به فلدسپات ـ در یک آتشفشان قدیمی در سیاره مریخ یافت شده است. البته مواد معدنی موجود در بازالت ها که سرشار از آهن و منیزیم است و در همه جای مریخ یافت می شود در این مکان دیده نشد. مکان کشف فلدسپات می تواند به این سوال که چگونه گرانیت در مریخ تولید می شود، پاسخ دهد.

به ادامه بروید


به طور معمول، گرانیت روی زمین در مناطقی یافت می شود که از لحاظ ساختار زمین شناسی فعال باشد. با این که این مساله روی مریخ بعید به نظر می رسد، تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسیدند فعالیت گسترده ماگمایی روی مریخ می تواند باعث تولید مقادیر زیادی از این ترکیبات شود. اکنون محققان در حال ارائه شواهد قانع کننده ای درخصوص وجود سنگ های گرانیتی روی مریخ هستند.

سال ها تصور می شد مریخ از لحاظ زمین شناسی ساختاری ساده دارد و برخلاف تنوع در سیاره زمین، این سیاره به طور عمده از یک نوع سنگ تشکیل شده است. سنگ هایی که بخش اعظم سیاره مریخ را پوشانده، سنگ هایی تیره رنگ معروف به بازالت است که در سراسر هاوایی نیز به چشم می خورد، اما اوایل امسال مریخ نورد کنجکاوی ( Curiosity ) با کشف خاک با ترکیبی مشابه گرانیت و به رنگ روشن مانند سنگ آذرین همه دانشمندان را شگفت زده کرد. هیچ کدام از محققان نمی توانستند از این کشف نتیجه گیری کنند، زیرا فقط محدود به یک نقطه از سیاره مریخ بود. در مطالعه جدید با استفاده از تکنیک سنجش از راه دور توسط طیف سنجی مادون قرمز و بررسی آتشفشانی که میلیاردها سال روی مریخ فعال بوده است، شواهد مبنی بر وجود گرانیت روی سیاره مریخ تقویت شد. برخلاف بیشتر آتشفشان های مریخ که پوشیده از گرد و غبار است در این آتشفشان گرد و غباری نبود و در نتیجه شرایط برای مطالعه روی آن ایده آل به نظر می رسید. تیم تحقیقاتی روی این آتشفشان مقادیر زیادی فلدسپات کشف کرد که باعث تعجب آنها شد.