هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

تصویربرداری مستقیم از سیارات فرا خورشیدی!
ساعت ٢:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱٠/٢۳   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

پیشرفته‌ترین ، جدیدترین و قدرتمندترین ابزار تصویربرداری جهان برای دیدار مستقیم و تحلیل سیارات فرا خورشیدی دوردست که حول یک ستاره می چرخند ، آغاز به کار کرد.

این سامانه پس از حدود یک دهه طراحی، ساخت و آزمایش، رونمایی شد و نور را از جهان‌های دوردست جمع‌آوری می‌کند. بروس مک‌کینتاش از آزمایشگاه ملی لاورنس لیورمور، رهبر ارشد این مطالعه گزارش شد. 


برای یک دهه گذشته، این آزمایشگاه رهبر یک تیم چندموسسه‌ای برای طراحی، مهندسی، ساخت و بهینه‌سازی ابزار مزبور بوده است. سامانه جدید، «تصویرگر سیاره جمینی» (Gemini Planet Imager) نام دارد و برای تصویربرداری با کنتراست بالا و با هدف درک بهتر سیارات کم‌نور یا دیسک‌های غباری واقع در مجاورت ستارگان روشن به کار خواهد رفت.

ستاره شناسان، همواره تصاویر مستقیمی از سیارات فراخورشیدی را با سازگارکردن دوربین‌های نجومی ساخته‌شده برای دیگر اهداف انجام داده‌اند. «جمینی» نخستین تصویرگر سیاره کاملا بهینه‌شده است که برای تصویربرداری فراخورشیدی طراحی شده است. سامانه زمینی مزبور بر روی یکی از بزرگ‌ترین تلسکوپ‌های جهان یعنی تلسکوپ هشت متری «جنوب جمینی» در شیلی قرار گرفته است. کنکاش در محیط‌های ستارگان دوردست در جستجوی سیارات، نیازمند توسعه نسل بعدی سیستم‌های نوری سازگار با کنتراست بالا (AO) است.

توضیح عکس: اولین تصویر مستقیم از یک سیاره که در مدار ستاره Beta Pictoris b قرار دارد توسط تصویرگر سیاره ی جمینی (GPI) به ثبت رسید. این سیاره غول پیکر چندین برابر بزرگتر از مشتری است و در حدود ده میلیون سال قدمت دارد. این تصاویر مادون قرمز نزدیک (۱.۵-۱.۸ میکرون) نشان می دهد این سیاره درخشان از خود نور مادون قرمز و گرما منتشر می کند. ستاره درخشانBeta Pictoris bدر پشت یک ماسک در مرکز تصویر پنهان شده است.