هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

از کجا آمده ایم؟
ساعت ٩:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۱٧   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

این عمیق ترین پرسشی است که می توان بیان کرد و قدرت مطرح کردن آن معیار خوبی برای تشخیص تفاوت بین جاندار هوشمند و غیر هوشمند است.

این کنجکاوی به محیط پیرامون ما هم کشانده می شود زیرا منشاء انسان به تنهایی قابل بررسی نیست و این فقط بخشی از راز عظیمی است که منشاء حیات بر روی زمین و جایگاه زمین در گیتی اختران و کهکشان های اطراف ما را در بر می گیرد.
به ادامه مطلب بروید 


مثلا یک خرس ممکن است توجهی غریزی به این حقیقت داشته باشد که زنبورها عسل می سازند و روی درخت ها آشیانه می سازند ولی تا جایی که می دانیم خرس از راز آشیانه سازی زنبورهای عسل روی درخت اطلاعی ندارد، و نمی داند که منشاء حفره های شش گوشی که موم عسل با آنها ساخته می شود چیست.

این اندیشه ها فقط از ویژگی های برجسته ی حیات آدمی است.
تا جایی که به زندگی بر روی زمین مربوط است که از خود می پرسند منشاء انسان و پیرامونش در کجا و چگونه پدیدار شده اند.و نیز این سوال که با موفقیت کمتری همراه است که چرا باید گیتی همان گونه ایی باشد که امروز هست؟

در آغاز هیچ چیز نبود!

این مفهومی بسیار دشوار است و در میان کسانی که در باره ی نظریه ی بیگ بنگ یعنی خلقت جهان بر اثر انفجار عظیم ماده و انرژی شنیده هایی دارند سوء تفاهم های بسیاری بوجود خواهد آورد.

با استفاده از دانستنی های روزمره مان بیگ بنگ به انبوه متراکمی از ماده می مانست که طی فرآیندی پرقدرت منفجر شد و در فضا فوران کرد.
اما پیش از بیگ بنگ، حتی از فضای تهی هم خبری نبود. فضا و زمان و نیز ماده و انرژی همه در این انفجار بوجود آمدند و هیچ گونه محیط خارجی نبود که این انفجار در آن رخ دهد.و در واقع بعد از زایش و آغاز انبساط عظیم بود که کائنات شامل همه چیز شد و از جمله فضای تهی را در بر گرفت.

نگره ی جدید و انقلابی انیشتین در باره ی جهان هستی دو کار را انجام داد:

ماده و انرژی که دو صورت از یک کل بزرگ ترند را با هم یکی کرد و نتیجه ایی که گرفت این بود که ماده می تواند تحت شرایط مناسب تبدیل به انرژی شود.و اینها همان شرایطی هستند که در درون ستارگان و بمب های هسته ایی وجود دارند.

عمل دوم یگانگی فضا و زمان بود که هر یک سیماهای گوناگونی از کل بزرگ تر فضا- زمان هستند.

فضا-زمان بافت های زیربنایی ساختمان جهان است که در درون آن ماده - انرژی که مقدار آن قابل توجه نیست، تحت تاثیرنیروهای گرانش با فضا-زمان وارد عمل متقابل می شود.

غیر قابل درک ترین چیز در جهان هستی این است که جهان هستی قابل درک است .(آلبرت انیشتین)
با تشکر از سایت کیهان شگفت انگیز