هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

اسرار سپیدچاله ها
ساعت ۱:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۳۱   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

احتمالاً شما تاکنون مطالب جالب زیادی درباره سیاهچاله‌ها شنیده یا خوانده‌اید اما شاید تا به حال در مورد "سپیدچاله‌ها" چیزی نشنیده باشید.

احتمال وجود سپیدچاله‌ها برای نخستین بار در اوایل دهه 1960 میلادی توسط چند فیزیکدان برجسته از جمله مارتین کروسکال از دانشگاه پرینستون آمریکا مطرح شد. این فیزیکدان‌ها با بررسی معادلات میدان اینشتین در نظریه نسبیت عام به این نتیجه رسیدند که ممکن است در پهنه کیهان، پدیده‌های اسرارآمیزی که ویژگی‌هایی معکوس سیاهچاله‌ها دارند نیز وجود داشته باشند. به همین دلیل هم آنها این پدیده‌ها را "سپیدچاله" نامیدند.....به ادامه مطلب بروید 


سپیدچاله‌ها در واقع حوزه‌هایی از فضا-زمان هستند که امکان ورود به آنها از بیرون وجود ندارد. به عبارتی هیچ چیز حتی نور هم قادر نیست از بیرون وارد حوزه افق سپیدچاله‌ها شود (دقیقاً برعکس سیاهچاله‌ها که امکان خروج از آنها وجود ندارد). بدین ترتیب ذرات و فوتون‌های نور تنها می‌توانند از درون یک سپیدچاله به بیرون آن پرتاب شوند اما امکان بازگشت مجدد آنها به درون سپیدچاله دیگر وجود ندارد. در واقع همین دافعه مرموز گرانشی، یکی از عجیب‌ترین ویژگی‌های سپیدچاله‌ها است.

امروزه اخترفیزیکدان‌ها همچنان در تلاشند تا شواهدی رصدی مبنی بر وجود این پدیده‌های اسرارآمیز را در اعماق کیهان بیابند. به عنوان مثال بر اساس برخی از نظریات موجود، انفجارهای فوق‌العاده عظیم گاما که هر از چند گاه یکبار در اعماق کهکشان‌ها به وقوع می‌پیوندند در واقع می‌توانند ماحصل سپیدچاله‌ها باشند. از این عجیب‌تر آنکه برخی از فیزیکدان‌ها معتقدند خود انفجار بزرگ (مِهبانگ) هم از چنین فرآیندی حاصل شده است.

اما اگر تا اینجا از ویژگی‌های عجیب و غریب سپیدچاله‌ها شگفت‌زده شده‌اید باید گفت که این تازه آغاز ماجرای اسرارآمیز سپیدچاله‌ها است. سپیدچاله‌ها همانند سیاهچاله‌ها می‌توانند تأثیرات عجیب و غریبی بر ابعاد مکانی و زمانی جهان داشته باشند. به عنوان مثال بر اساس برخی نظریات چنانچه شخصی در یک سیاهچاله چرخان سقوط کند، از یک سپیدچاله چرخان در یک جهان دیگر به بیرون پرتاب خواهد شد!