هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

آیا تمام آب زمین، فضا آمده است؟
ساعت ۱٢:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٤/۱٥   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

در سال ۲۰۰۰ ستاره‌ی دنباله‌داری که آب کافی برای پر کردن یک دریاچه را با خود حمل می‌کرد، در نزدیکی خورشید از هم پاشیده شد. 

این موضوع که موجب شگفتی بسیار شد، اولین مدرک ملموس را برای دانشمندان در پشتیبانی از این نظریه‏ ی بحث‌برانگیز فراهم می‌کرد که آب زمین ممکن است میلیاردها سال پیش از ستاره‌های دنباله‌دار آمده باشد. به ادامه مطلب بروید
{عکس از دهانه‌ی ایجاد شده توسط شهاب‌سنگ بر روی زمین که با آب پر شده است.(Thinkstock) }
 


چنین تصور می‌شود که آب این ستاره‌ی دنباله‌دار دارای ترکیب ایزوتروپی شبیه آب موجود در زمین بوده است. تخمین این که آن چه میزان آب حمل می‌کرد توسط دانشمندان در رصدخانه‌ی هلیوسفری و خورشیدی، که پروژه‌ای است که به طور مشترک توسط ناسا و آژانس فضایی اروپا (ای‌اس‌ایی) هدایت می‌شود، انجام گرفت. آنان توانستند ابری از هیدروژن را که در زمان متلاشی شدن آن آزاد شد، مشاهده کنند. 

بر طبق وب‌سایت ناسا، «مایکل موما» از مرکز «گودارد اسپیس فلایت» ناسا گفت: «این نظریه که ستاره‌های دنباله‌دار با آوردن آب و بلوک‌های سازنده‌، تخم حیات را در زمین کاشته‌اند به شدت مورد بحث بوده است و هم‌اکنون برای اولین بار می‌بینیم که یک شهاب‌سنگ ترکیب مناسب را برای این کار دارا است.» 

آب در نقاط دیگر فضا نیز کشف شده است؛ با این تفاوت که بر خلاف آب این ستاره‌ی دنباله‌دار، ترکیب ایزوتروپی شبیه آب موجود در زمین را ندارد. 

در سال ۲۰۱۱ دانشمندان دورترین و بزرگترین منبع آب موجود در جهان را یافتند – آب آن معادل ۱۴۰ تریلیون برابر کل آب موجود در اقیانوس‌های جهان بود. آن در اطرف سیاه‌چاله تغذیه‌کننده‌ای با نام «کوازار» و با فاصله‌ی ۱۲ میلیارد سال نوری پیدا شد. 
«مت برادفورد» دانشمندی از آزمایشگاه «جت پروپالشن» ناسا در کنفرانس خبری ناسا گفت: «محیط اطراف این کوازار بسیار منحصر به‏ فرد است که قادر بوده است چنین میزان عظیمی از آب را تولید کند. این نمایش دیگری از فراگیر بودن آب در سراسر جهان حتی در دوره‌های اولیه‌ است.» 

در سال ۲۰۱۱ ستاره‌شناسان اقیانوس‌هایی از آب را که یک ستاره‌ی جوان را احاطه کرده بود کشف کردند. احتمالاً یک سیستم خورشیدی در اطراف این ستاره در حال شکل‌گیری است که حدود ۱۷۵ سال نوری از ما فاصله دارد. به گفته‌ی ناسا مقادیر بالای آب یافته شده در اطراف آن نشان می‌دهد که احتمالاً سیاره‌های بسیاری در جهان وجود دارد که مانند زمین با آب پوشانده شده است. 

از آنجایی‌که بیشتر بدن انسان از آب تشکیل شده است، تلاش در یافتن سرمنشأ آب موجود در زمین، مانند یافتن پاسخ به این پرسش است که ماده‌ی موجود در بدن شما در اصل از کجا نشأت گرفته‌ است.