هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

دریافت سیگنالی مرموز توسط رصد خانه پرتو ایکس چاندرا
ساعت ٧:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٤   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

محققان ناسا سیگنالی در خوشه پرسئوس (یکی از عظیم ترین اشیاء شناخته شده در جهان) شناسایی کرده اند که به گفته آنها امکان توضیح و تبیین آن با استفاده از قوانین شناخته شده علم فیزیک وجود ندارد.
این سیگنال مرموز ضمن بررسی و مطالعه داده های ۱۷ روزه رصدخانه چاندرا ایکس-ری بدست آمد.به ادامه مطلب بروید

 


اِسرا بلبل یکی از دانشمندان مرکز اخترفیزیک هاروارد در این باره می گوید: «این کشف جدید یک شگفتی بسیار بزرگ محسوب می شود که من به شخصه از درک و توضیح آن ناتوان هستم.»
خوشه برسئوس به یک خوشه بزرگ از کهکشان ها گفته می شود که در «اتمسفری» متشکل از پلاسمای فوق العاده گرم غوطه ور است. ناسا می گوید: «برای درک این پدیده می توان ابری از گاز را تجسم کرد که در آن، هر اتم یک کهکشان کامل را تشکیل می دهد. خوشه ی برسئوس چنین ویژگی هایی دارد و بعبارت دیگر، فوق العاده بزرگ است.

اتمسفر این خوشه از آیون هایی تشکیل شده است که همه آنها یک خط را در طیف اشعه ایکس ترسیم کرده و با استفاده از رصدخانه چاندرا قابل نقشه برداری و مطالعه است. بنابر توصیف بلبل، این پدیده زمانی شناسایی شد که آنها در حال مشاهده داده های چاندرا بودند و ناگهان یک خط غیر منتظره در مقیاس ۳.۵۶ keV (ولت کیلو الکترون) پدیدار شد که با هیچ انتقال اتمی شناخته شده ای مطابقت نداشت.
اما یافته این تیم تحقیقاتی دقیقاً به چه معناست؟ از آنجاییکه مشخصات خط طیفی از انواع شناخته شده نیست، محققان گمانه زنی هایی درباره ارتباط آن با مسأله جسم تاریک مطرح کرده اند.
ناسا توضیح می دهد: «خواستگاه جسم تاریک که ممکن است این نوع خط طیفی از اکسیون، استریل نوترینوها، و «ماده تاریک موردنظر» را تولید کند، می تواند نتیجه یک پیچش یا اضافه شدن ابعاد جدیدی به نظریه ریسمان باشد.»
بنابراین در شرایطی که هنوز هیچ نظر قطعی و محکمی درباره این موضوع داده نشده است، به نظر می رسد تلسکوپی که قرار است در سال ۲۰۱۵ با نام Astro-H راه اندازی شود، می تواند پژوهشگران را در شناسایی رمز و راز پرسئوس یاری دهد. به نظر بلبل، این تلسکوپ که مجهز به نوع جدیدی از ردیاب اشعه ایکس است، می تواند بعنوان بخش جدایی ناپذیر رصدخانه فعلی جهت جمع آوری داده های دقیق تر مورد استفاده قرار گیرد.
وی افزاید: «شاید آن زمان بتوانیم به حقیقت این راز بزرگ دست پیدا کنیم.»
در حال حاضر، نظریه های بسیاری درباره جسم تاریک مطرح شده است اما محققان اذعان داشته اند که اکثر آنها تنها جنبه سرگرمی و داستان سرایی دارند. با این وجود، خط تفکر فعلی اینست که جسم تاریک از بیش از ۸۰ درصد از کل مواد در جهان تشکیل شده و شاید جدیدترین فناوری ها بتوانند در آینده دلیل ظهور آن را توضیح دهند.


دانلود ویدیو:
http://host3.aparat.com//public/user_data/flv_vide...