هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

کاوشگر کیوریاسیتی ناسا نخستین سال مریخی خود را تکمیل کرد
ساعت ۱:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٦   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

تصویری که کیوریاسیتی درمریخ از خود برداشته است (NASA/JPL-Caltech/MSSS) 

کاوشگر کیوریاسیتی نخستین سال مریخی خود – معادل با 687 روز در زمین – را در 24 ژوئن تکمیل کرد و به هدف اصلی مأموریتش برای تعیین این که آیا در مریخ زمانی شرایط مساعد برای زندگی میکروبی وجود داشته است یا نه دست یافت. 

یکی ازنخستین یافته های کیوریاسیتی پس از فرود آمدن در سیارۀ سرخ در 2012، یک بستر رود قدیمی بود و از آن این نتیجه را حاصل کرد که حفره ای در مارس به نام "گیل" زمانی برای اشکال ابتدایی زندگی مساعد بوده است. 

از دیگر یافته های مهم کیوریاسیتی در نخستین سال مریخی خود می توان به ارزیابی سطوح پرتو افشانی طبیعی طی پرواز به مریخ و در سطح آن، اندازه گیری عناصر سنگین در مقایسه با عناصر سبک در جوّ مریخ و تعیین سن یک صخره در مریخ و این که این صخره برای چه مدتی در معرض تشعشعات زیانبار قرار داشته است اشاره کرد. 

کیوریاسیتی همچنین در جریان یک توقف به حفاری پرداخت و نمونه ای از سنگریزه های محل را به نام ویندجانا برای تجزیه و پیگیری جمع آوری کرد. 

جان گروتزینگر، دانشمند وابسته به طرح کیوریاسیتی در موسسۀ فن آوری پاسادینا در کالیفرنیا گفت: "هنوز برای نتیجه گیری زود است، ولی ما انتظارداریم که نتایج به دست آمده آنچه را که ما در خلیج یللو نایف آموختیم با آموخته های ما در مانت شارپ ارتباط دهد. ویندجاناه نوز در ناحیه ای قرار دارد که زمانی در آن رودی جاری بوده است. ما نشانه های هایی از تاریخچۀ پیچیدۀ کنش و واکنش میان آب و صخره را مشاهده می کنیم." 

تیم انتظار دارد که به طور مستمر به تطبیق خود با خطرات ناشی از سطح مریخ برای چرخهای کاوشگر نیاز داشته باشد ولی فکر نمی کند که این یک عامل تعیین کننده در مدت عملیات کیوریاسیتی باشد."