هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

آماده سازی برای کشفِ حیاتِ فرا زمینی
ساعت ٢:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱   کلمات کلیدی:

 دانشمندان و اخترشناسان از سراسر جهان ماه آینده در واشنگتن‌دی‌سی  دور هم جمع می شوند تا نحوه مطالعه حیات در سیارات آسمانی و راهکارهای اجرای پروژه‌های علمی- نجومی در سیارات بیگانه را مورد بررسی قرار دهند.به ادامه مطلب بروید
 


به گزارش بیگ بنگ، انسان ها برای احتمالِ کشفِ حیاتِ میکروبی یا پیچیده در سیارات بیگانه چگونه خود را آماده می کنند؟ دانشمندان، تاریخ نگاران، فیلسوفان و عالمان از سرتاسر جهان در کتابخانه ی مرکزِ کنگره یجان دبلیو کلوگ به مدت دو روز در ماه سپتامبر به جهت بحث و بررسی دور هم جمع می شوند. موضوع بحث: «آماده سازی برای کشف: یک رویکردِ منطقی برای تأثیرِ کشف حیات میکروبی، پیچیده یا هوشمند فرا زمینی است». “دیک” یکی از محققان نجومی می گوید: «علمِ اختر زیست شناسی (آستروبیولوژی) کشفیات جدیدی در مورد شرایط و احتمالاتِ زندگیِ اکسترموفیل* بر روی زمین و زندگی بر روی سیاراتِ فراخورشیدی آشکار شده است.

این احتمال که ارگانیسم های ساده یا پیچیده را می توان در همه جا کشف کرد، ما را وادار می کند تا خود را برای مواجهه با چنین دانش جدیدی آماده سازیم.» چهار هیئت به دلالت های تاریخی، فلسفی، دینی و اجتماعی از جمله مطالعه ی علمیِ مبدأ حیات و آینده می پردازند. یک هیئت چگونگیِ طرحِ پرسش در مورد تأثیرِ کشف حیات را بررسی می کند: از چه رویکردهایی می توان و باید استفاده کرد؟ دومین هیئت به چالشِ مربوط به بررسیِ مفاهیمِ تشکیل دهنده ی حیات، هوش و تمدن می پردازد – مفاهیمی که بر اساس مدل های انسانی هستند. سومین هیئت به طور ویژه به دلالت های فلسفی و دینی از جهانِ سرشار از زندگی می پردازد. آخرین هیئت، تأثیرِ عملیِ اخترزیست شناسی (آستروبیولوژی) بر جامعه را ارزیابی می کند.

موسسه ی اختر زیست شناسی (آستروبیولوژی) ناسا این همایش را منتشر خواهد کرد. برای دسترسی به آن، به وب سایتِ https://ac.arc.nasa.gov/loc مراجعه کنید. گزینه ی «enter as a guest» (ورود به عنوان یک مهمان) را انتخاب کنید، اسمتان را تایپ کنید و بر روی «enter room» (ورود به اتاق) کلیک کنید. استیون جی دیک، باروس اس بلومبرگ ناسا/کتابخانه ی هیئتِ کنگره در اختر زیست شناسی میزبان هستند و بحثِ همایش را رهبری می کنند.

*گروه جانوران اکسترموفیل (Extremophile) به جانورانی اطلاق می شود که می توانند در شرایط بسیار سخت محیطی همچون گرما و سرمای شدید، محیط های بسیار اسیدی و یا قلیایی، محیط های تحت فشار زیاد، خشک، تابش رادیواکتیو و مکان های بایر، زنده بمانند و شرایطی را تحمل کنند که شانس ما برای بقا در آنها، کمتر از شانس روشن ماندن یک کبریت روشن در طوفان است.

منبع ترجمه: بیگ بنگ – مترجم: سحر الله وردی /منبع: dailygalaxy