هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

برای اولین بار بعد 40 سال بازگشت یک مدارگرد ماه چینی به زمین
ساعت ٦:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۸/۱۳   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم
پس از اتمام پرواز آزمایشی ۸ روزه  کپسول فضایی چین به دور ماه که به منظور بررسی تکنولوژی ماموریت بازگشتی برنامه ریزی شده برای ماه انجام شده بود، این کپسول فضای بی سرنشین در روز جمعه با سرعت زیاد وارد جو زمین شده و با باز شدن چترهایش با موفقیت به زمین نشست.
این کپسول ماه گرد ژین هوآ (۱)  به نام ماموریت ژیوفی(۲) که در روز ۲۳ اکتبر با موشک لانگ مارچ ۳ سی (۳)  از مرکز فضایی شی چانگ(۴) به فضا پرتاب شده بود، در روز جمعه در ۴۸۰ کیلومتری شهر پکن چین در شمال منطقه منگولیا (۵) بر زمین نشست.
این کپسول ۸۴۰۰۰۰ کیلومتر را در یک سفر رفت و برگشته طی کرد. ابتدا به دورترین بخش ماه رفت و سپس به نمای چشم گیری از زمین و ماه در سیاهی فضا رسید.
به ادامه مطلب بروید
 

با پرتاب اخیر، چین سومین کشوری است که توانست مدارگرد بازگشتی به دور ماه ارسال کند. چین در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ نیز دو مدارگرد شانگ-۱ و شانگ-۲ را به مدار ماه پرتاب کرد. پرتاب شانگ-۳ در دسامبر ۲۰۱۳ توسط چین، باعث شد چین برای اولین بار و به عنوان سومین کشور بعد از آمریکا و شوروی کاوشگری را بر روی ماه فرود آورد.

این گردش به دور ماه برای چینی ها راه را برای فضاپیمای شانگ-۵ (۶) که در سال ۲۰۱۷ قرار است به فضا پرتاب شده و بخشی از صخره ها و خاک ماه را به زمین بیاورد، هموار کرد.

به گفته مهندسان چینی، پرتاب شانگ-۵ پرتاب آزمایشی معتبری برای بررسی تکنولوژی سرامیک های حرارتی، طراحی مسیر، و روش های بازگرداندن نمونه ماموریت بازگشتی خواهد بود.

چین همچینن قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ مدارگرد بازگشنی دیگری را به سمت ماه پرتاب کند،  و پس از بررسی و کاوش کامل بر ماه، فضانورد به ماه بفرستد.

تصوبر گرفته شده از نمای زیبای ماه و زمین توسط کپسول فضایی چینی