هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

نحوه تشکیل سیارات در عمل
ساعت ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۱٥   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

واضح‌ترین تصویر ممکن از نحوه‌ی تشکیل سیارات به دور یک ستاره توسط گروه اخترشناسانی که بر روی پروژه ALMA در شیلی کار می‌کنند، به نمایش گذاشته شد. این تصویر یک سری حلقه‌های هم‌مرکز از ماده را پیرامون ستاره‌ی HL Tauri نشان می‌دهد.HL Tauri، ستاره‌ای بسیار جوان با سنی در حدود یک میلیون سال است و در فاصله‌ی 450 سال نوری قرار دارد. انتظار می‌رود که این ستاره تکاملی مانند خورشید را پیش رو داشته باشد.تصویر تلسکوپ ALMA از سیاره در حال تشکیل

به ادامه مطلب بروید

 


به نظر می‌رسد دیسک این ستاره پر از سیاره‌های در حال تشکیل باشد. وضوح عکس منتشر شده نظریه‌های تشکیل سیارات را دگرگون می‌کند. این گروه معتقد است که ستاره‌ی HL Tauri، نگاه اجمالی بر منظومه‌ی شمسی ما در چهار میلیارد سال پیش را فراهم می‌آورد؛ زمانی که زمین و دیگر سیارات در حال تشکیل بودند.

ستاره‌ها درون ابرهایی از گاز و غبار تشکیل می‌شوند و برخی از این مواد با گردش ستاره به پایان می‌رسند. با گذشت زمان برخی از این مواد به یکدیگر متصل می‌شوند و تکه‌های بزرگ در حال افزایشی از سنگ و یخ را تشکیل می‌دهند که دیسک نازکی در اطراف ستاره پدید می‌آورد. سپس مواد درون دیسک به یکدیگر متصل می‌شوند تا ساختارهای بزرگتری مانند سیارک‌ها، دنباله‌دارها و سیارات را پدید آورند.

به نظر می‌رسد HL Tauri در مرحله‌ای از تکامل خود قرار داشته باشد که در آن سیارات در حال تولد، جرم کافی را برای جاروب کردن اجزای کوچکتر از درون مدارشان و ایجاد ساختارهای حلقه‌مانند داشته باشند. و این تعجب‌آور است، چرا که از ستاره‌های جوانی نظیر آن چنین انتظاری نمی‌رود.

وضوح فضایی این تصویر پنج برابر فاصله‌ی بین زمین و خورشید است. و این به واسطه‌ی جایگیری آنتن‌های تداخل سنج ALMA است که هنگام اتصال به یکدیگر بسیار بهتر از آنتن‌های منفرد عمل می‌کنند.

psi.ir