هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

ده عدد از بزرگترین قله های منظومه شمسی :
ساعت ٦:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱۱/۱   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

۱- اُلیمپوس (Olympus): بزرگ‌ترین آتش‌فشان مریخ و بلندترین کوه منظومه‌ی شمسی با ارتفاع تقریبی ۲۴ کیلومتر. الیمپوس در کنار سه آتش‌فشان دیگر به نام کوه‌های تارسیس (Tharsis) قرار گرفته است که همه چندین برابر از بزرگ‌ترین آتش‌فشان‌های زمین بزرگ‌ترند. علت بزرگ‌تر بودن آن‌ها این است که خلاف زمین، در مریخ صفحات تکتونیک وجود ندارد که کوه‌های آتش‌فشانی را از جای خود تکان دهند.

به ادامه مطلب بروید
 

۲- ریسیلوِیا (Rheasilvea):‌ این کوه با ارتفاع تقریبی ۲۱ کیلومتر در سیارک وِستا قرار دارد. گاهی این کوه عنوان بلندترین قله‌ی منظومه‌ی شمسی را از آنِ خود می‌کند اما اندازه‌گیری ماهواره‌ها و فضاپیما‌ها آن‌قدر با هم تفاوت دارند که هیچ‌کس با اطمینان و با دقت بالا نمی‌تواند ارتفاع این کوه‌ها را تخمین بزند و همه‌ی اعداد تقریبی هستند. وستا دومین سیارک پرجرم منظومه‌ی شمسی است.

۳- برآمدگی استوایی یاپِتوس (Equatorial Ridge of Iapetus): یاپتوس، قمر سیاره‌ی زحل ویژگی‌های عجیب‌وغریب زیادی دارد و یکی از آن‌ها برآمدگی است روی استوای این قمر وجود دارد. در بعضی بخش‌ها این برآمدگی تقریباً ۱۹ کیلومتر ارتفاع دارد. دانشمندان دقیقاً‌ علت وجود داشتن چنین برآمدگی را نمی‌دانند اما دو احتمال وجود دارد: (آ) پیش‌تر این قمر مانند زمین در قطب‌ها، پهن‌تر و در استوا برآمده‌تر بوده است و مواد یخی زیر سطح آن به علت این شکل ظاهری به‌ بیرون از سطح رانده شده‌ و چنین ظاهری پدید آورده‌اند. (ب) این برآمدگی باقی‌مانده‌ی سقوط حلقه‌ای احتمالی به دور یاپتوس است.

۴- آسکِرائوس (Ascreaus): بلندترین کوه از سه کوه تارسیس در مریخ است. این کوه ۱۸ کیلومتری گودالی به عمق سه کیلومتر درون خود دارد. فضاپیمای مارینر ۹ نخستین بار عکسی از این کوه در سال ۱۹۷۱/ ۱۳۵۰ انداخت اما آن‌زمان آسکِرائوس فقط شبیه نقطه‌ای در میان طوفان به‌چشم می‌آمد. به همین علت ابتدا نام این کوه «نقطه‌ی شمالی» بود و بعدها با تصاویر باکیفیت‌تر تازه مشخص شد که این نقطه کوه بلندی است.

۵- Boösaule: این رشته‌کوه با ارتفاع ۱۷ کیلومتر در یو، قمر مشتری، از سه کوه تشکیل شده است که کوه جنوبی آن میان این سه کوه بلندترین است. کوه جنوبی شیبی در حدود ۴۰ درجه دارد که گمان می‌رود به‌علت لغزش و ریزش کوه ایجاد شده باشد.

۶- آرسیا (Arsia ): دومین کوه بلند مجموعه‌ی تارسیس در مریخ با ارتفاع تقریبی ۱۶ کیلومتر. این کوه ویژگی‌های خاصی دارد و دانشمندان حدس می‌زنند که آرسیا یخچال‌های طبیعی درون خود دارد.'

۷- پاونیس (Pavonis ): سومین کوه بلند مجموعه‌ی تارسیس در مریخ با ارتفاع تقریبی ۱۴ کیلومتر. به‌نظر می‌رسد این کوه نیز میزبان یخچال‌های طبیعی است.

۸- الیسیوم (Elysium ): کوه آتش‌فشانی ۱۲/۵ (در بعضی اندازه‌گیری‌ها ارتفاع این کوه ۱۳/۹ کیلومتر ذکر شده است) کیلومتری مریخی. این کوه در نیم‌کره‌ی شرقی مریخ قرار دارد.

۹- ماکسول (Maxwell ): رشته کوه ماکسول به طول ۸۵۳ کیلومتر در ارتفاع تقریبی ۱۱ کیلومتر در سیاره‌ی زهره قرار دارد. دانشمندان حدس می‌زنند که این کوه از آهن‌سولفید شکل گرفته باشد. تلسکوپ ماژلان این تصویر را در طول‌موج رادیویی از ماکسول گرفته است.

۱۰- مائونالوئا (Mauna Loa): مائو لوئا با ارتفاع ۹ کیلومتر تنها کوه زمینی است که در این لیست ۱۰تایی قرار دارد. فراموش نکنید که بستر مائونالوئا زیر آب قرار دارد و ارتفاع این کوه از آن‌جا تا قله‌ ۹ کیلومتر است. این کوه آتش‌فشانی در هاوایی قرار گرفته و بسیار فعال است و مواد مذاب آن زیر صفحه‌ی اقیانوس آرام قرار دارد.

A R A S H