هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

عواقب کشف حیات فرازمینی بر روی تمدن بشر چیست ؟
ساعت ٦:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱۱/۱۱   کلمات کلیدی: فضایی ها

{{ به نظر شما درصورت کشف حیات فرازمینی { حیات میکروبی یا ابتدایی یا حیات هوشمند } چه عواقب و تاثیراتی برای تمدن حال حاظر ما خواهد داشت ؟ عموم با این موضوع چگونه واکنش نشان میدهند ؟ ایا اکثریت عموم اماده پذیرش این موضوع هستند ؟ چه خطراتی تمدن مارا در عواقب اعلام چنین اخباری از حیات بیگانه تهدید میکند ؟ }}
-----------------------------------------------
80 درصد مردم جهان به چیزی معتقد هستند و یا دارای مذاهب مختلفی هستند شاید بسیاری از انها چنین مواردی را نپذیرند و با عقایدشان مخالفت داشته باشد پس باید منتظر برخورد تند انها بااین موضوع بود . برخی دیگر از معتقدین نیز هر چقدر هم در قدیم موضوع حیات فرازمینی مغایر باورهای پایه ای مذاهبشان بوده ولی باورهایشان را در این سمت وفق میدهند که این هم میتواند عواقب خوبی نداشته باشد . 

به ادامه مطلب بروید

 

در نوامبر سال 2014 که گذشت بسیاری از محققین ناسا بر سر این موضوع بحث و تبادل نظر کردند . در دهه 60 فرانک دراک اولین شخصی بود کهب رای یافتن نشانه هایی از حیات هوشمند یک رادیو تلسکوپ طراحی کرد و روی دو خورشید که 11 سال نوری از ما فاصله داشت تنظیم کرد اما چیزی دریافت نکرد ...در سال 1977 سیگنالی 72 ثانیه ای معروف به سیگنال wow تلنگر بزرگی برای تمدن بشر بود ان یک سیگنال از یک منبع ناشناخته ی هوشمند بود . 
ما در طول چند دهه اخیر متوجه شدیم که دنیاهای ابی در همین منظومه خودمان وجود دارد از قمر های زحل { مثلا انسلادوس } تا قمر های مشتری { مثلا اروپا و گانیمد } دارای اقیانوس هایی از اب زیر سطح یخی شان میباشند همچنین تایتان قمر زحل نیز دارای دریاهایی از هیدروکربن های مایع است و اخیرا نیز نشانه هایی از فعلیت باکتریایی در مریخ کشف شده است . 
تلسکوپ کپلر نیز بعد از سال 2009 که پرتاب شد تا به امروز نزدیک 2000 سیاره فراخورشیدی را کشف کرده که بعضی از انها در منطقه حیات و دارای اب نیز میباشند . 
سخن معروفی از کارل ساگان است : کیهان بینهایت بزرگ است اگر قرار باشه ما فقط باشیم پس فضای زیادی به هدر رفته !
ست شوستاک میگوید قبل از ما ده هزار نسل امدند و رفتند ما در دوران طلایی هستیم و هر لحظه اماده کشف حیات فرازمینی میباشیم 
اما این کشفها چه تاثیراتی روی جامعه بشری و اعتقادات و باور ها میگذارد ؟ 
بسیاری از دانشمندان بیولوژیک فضایی معتقدند که ما در مریخ به این موضوع دست پیدا خواهیم کرد ...تلسکوپ جیمز وب نیز که در سال 2018 پرتاب میشه جایگزین کپلر شده و میتواند گازهای هیدروژن اکسیژن متان و غیره را در اتمسفر سیارات فراخورشیدی تشخیص دهد . 
برخی میگویند کشف حیات میکروبی یا ابتدایی خیلی تاثیری در این دوره روی عموم ندارد اما بحث حیات و شعور فرازمینی و هوشمند فرق دارد . ست شوستان ستاره شناس ستی میگوید رسیدن یک سیگنال از انها به ما درسته که صدها یا شاید هزاران سال طول بکشد پاسخش دهیم و به انها برسد ولی قطعا به ما میگوید ان سیگنالها از کدام نقطه و منظومه برای ما فرستاده شده است . 
برخی نیز مساله زمان را مطرح میکنند برای رد و بدل سیگنالها که چقدر میتونه در این تایم ها تمدنها پیشرفت داشته باشند . 
ست شوستاک میگوید هوش غالب برخی از تمدنهای هوشمند میتواند غیر بیولوژیکی باشد . قطعا تمدنی که بتواند ارتباطاط رادیویی ایجاد کند به مرحله ای از فوق هوشمندی رسیده است 
در نهاین پیدا کردن هر گونه حیات فرازمینی مسلما جایگاه ما از نظر فلسفی را در کیهان متزلزل و عوض خواهد کرد مغایر با باورهایی که قبلا داشتیم . هر چند مسلما بسیاری برای از بین نرفتن اعتقاداتشان تلاشی برای وفق دادن انها با دستاوردهای روز خواهند کرد همانطور که در قرون اخیر کردند . 
A R A S H

لطفا با نام سایت هوش فرازمینی به اشتراک بگذارید 
منبع :
http://phys.org/news/2014-11-alien-life.html#nRlv