هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

"تابش ریز موج کیهانی چیست ؟ "
ساعت ۸:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱۱/۱۳   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

تابش ریز موج کیهانی مخفف میشه CBMR موج به جا مونده از انفجار بیگ بنگ که اغاز کننده کیهان بوده است .دانشمندان سعی در رصد و شکارش هستند .

تابش الکترومغناطیسی خاصی که اغلب طول موج آن در حدود 1 میلیمتر است و سرتاسر جهان ما را پوشانده، تابش ریزموج کیهانی نامیده می شود. وجود این تابش در اواخر دهه 40 میلادی پیش بینی شده بود اما تا سال 1964 هیچ کس موفق به مشاهده آن نگشته بود. در آن سال، دو مهندس ارتباطات از ایالات متحده به نام های "آرنو پنزیاس" و "رابرت ویلسون" به طور اتفاقی این پدیده را تشخیص دادند. 

به ادامه مطلب بروید
 


تابش ریزموجی کیهانی یا CMB، قویترین جزء از تابش پس زمینه کیهانی است و گمان می رود که حاصل به هم پیوستگی سراسری الکترون ها و پروتون های اولیه پراکنده در جهان در حدود 379 هزار سال پس از انفجار بزرگ است. یعنی زمانی که دیگر ذره بارداری در جهان نبود تا تابش پراکنده در آن دوران را از مسیر خود منحرف سازد و مانع از حرکت آزادانه فوتون ها دو فضا گردد. دمای جهان در آن دوران، در حدود 3000 کلوین بود؛ اما انبساط کیهان این تابش پس زمینه را آن چنان دچار کشیدگی ساخت که نهایتاً امروز این امواج را در ناحیه ریزموج طیف الکترومغناطیسی مشاهده می کنیم. دمای مطلق امروز جهان ما، در حدود 2.73 کلوین است. 
محاسبات بسیار دقیق کاوشگرهای ریزموج از جمله "کاوشگر پس زمینه کیهانی" یا COBE، نشان از آشفتگی های دمایی شدیداً اندکی در پهنه این نور یکدست می داد که همین آشفتگی ها نهایتاً ماده اولیه کیهان را دچار تغییر مکان های اندک کردند و نخستین کهکشان گام به گام از این نخستین پله رشد یافتند.

**قوی ترین نشانه ها از آغاز جهان می تواند در امواج گرانشی کوچکی باشد، که در زمان بیگ بنگ به وجود آمده اند. این امواج چندی پیش توسط دانشمندان مرکز علوم اخترفیزیک هاروارد-اسمیت‌سونیان آشکار سازی شدند، در صورت درست بودن مشاهدات، درستی نظریه تورم کیهان تایید و نظریه‌های مبتنی بر جهان های موازی تقویت می شود، اما نظریه “جهان چرخه ای” رد خواهد شد.

**در آخرین روزهای سال 92، خبر بسیار هیجان‌انگیزی منتشر شد که دنیای فیزیک را تکان داد: اخترشناسان مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیت‌سونیان به رهبری جان کواچ موفق شدند با استفاده از رادیوتلسکوپ BICEP2 در قطب جنوب، نشانه‌های مستقیم امواج گرانشی نخستین را کشف کنند. امواج گرانشی نخستین، آخرین پیش‌بینی اثبات نشده نظریه نسبیت عام اینشتین هستند؛ نوسان‌هایی در چارچوب فضا که تورم اولیه عالم، آنها را در ۱۳٫۸۲ میلیارد سال پیش و لحظاتی پس از آن‌که عالم شروع به منبسط شدن کرد، به وجود آورد.
اما اکنون گروهی سه نفره از کیهان‌شناسان در مقاله‌ای که نسخه اینترنتی آن در آرکایو منتشر شده، این کشف را زیر سوال برده و مدعی شده‌اند آنچه به عنوان مشاهده قطبیدگی حالت B اعلام شده، در واقع تابش «حلقه‌ رادیویی» است.و تحقیقات همچنان ادامه دارد شاید تا یک یا چند سال اینده قطعا مشخص و شکار بشه . 

 

با نام سایت اشتراک بگذارید