هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

احتمال وجود نوعی حیات در اروپا { یکی از قمر های مشتری }
ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱۱/٢٤   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

اروپا {یکی از قمرهای معروف مشتری } و همچنین یکی از قمرهای معروف به گالیله هم به شمار میرود .چرا که گالیله چند صد سال پیش با تلسکوپ دست ساز خودش 4 قمر مشتری { Ganymede and {Callisto. EUROPA -IO-

اروپا یکی از مرموز ترین و جالبت ترین نقاط منظومه شمسی هست که احتمالا حیاتی در انجا وجود دارد ..سطح این قمر پوشیده از یخ عظیمی است و دانشمندان میگویند سطح زیرین این قمر دریا و اقیانوسهای فعال وجود دارد ...گالیله ستاره شناس معروف ایتالیایی این قمر را در سال 1610 کشف کرد . 

به ادامه مطلب بروید

 


اروپا تخمین زده میشود که 4.5 میلیارد سال سن داشته باشد . و فاصله اش به طور میانگین تا خورشید حدود 780 میلیون کیلومتر است . 
اروپا ششمین قمر مشتری به حساب میاید حدود 670900 کیلومتر تا مشتری فاصله دارد و سه روز و نیم طول میکشه تا یک دور به دورِ سیاره مشتری بزند. اروپا 3100 کیلومتر قطر دارد که از ماه زمین نیز کمتر است اما از سیاره کوتوله پلوتو بزرگتر میباشد . 
اروپا پانزدهمین جرم بزرگ منظومه شمسی است . دمای سطح اروپا حدود منفی 160 درجه سانتی گراد است . و در قطبین این قمر دما تا 220 درجه زیر صفر نیز میرسد .
دانشمندان میگویند سطح اروپا 20-180 میلیون سال قدمت دارد . 
اروپا از سنگ سیلیکات ساخته شده و هسته ان اهنی و گوشته ان سنگی است و بسیار از این بابت شبیه زمین است و لایه ان توسط 62 مایل یخ احاطه شده است .
اقیانوسهای عمیق زیر این سطح میتوانند میزبان نوعی حیات باشند . حتی دانشمندان میگویند سطح ان نیز از اقیانوسهای یخ زده هست و به دلیل دور بودن از خورشید به صورت یخ زده باقی مانده است . 
سال 2013 تلسکوپ هابل ردی از بخارات اب را در قطبین این قمریخی شکار کرد . که البته مدتی بعد این مساله ناپدید شد . 
در سال 2014 دانشمندان نکته جالبی در مورد اروپا کشف کردند و ان این بود اروپا همچون زمین دارای صفحات تکتونیکی است .در صورتی که فکر میکردیم در منظومه شمسی زمین فقط دارای صفحات تکتونیکی و پوسته فعال است و این مساله برای تکامل حیات روی زمین مفید میباشد . ... 
صفحه تکتونیکی چیست؟
تکتونیک صفحه‌ای (plate tectonics) نظریه‌ای علمی است که حرکت در مقیاس بزرگ لیتوسفر (قشر زمین و بخش فوقانی جبه زمین) را توصیف می‌کند..
زلزله‌ها فعالیت‌های آتشفشانی، کوه‌سازی و ایجاد حفره‌های اقیانوسی در امتداد مرزهای این صفحات رخ می‌دهد..

ماموریت فضاپیمای گالیله در سال 1989 برای تحقیق مشتری و اقمارش به فضا پرتاب شد . بعد از شش سال در سال 1995 این فضاپیما به مشتری رسید ... جدیدا ناسا تصمیم گرفته پروژه ای برای فرستاد ربات پهباد به سطح این قمر برنامه ریزی داشته باشد . 
{تصویر زیر از قمر اروپا اعتباری میباشد } 
A R A S H

 

با نام سایت به اشتراک بگذارید