هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

فرگشت { قسمت اول }
ساعت ٥:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱۱/٢٦   کلمات کلیدی: فرگشت یا تکامل

از قدیمی ترین گونه شروع میکنیم :

1- Sahelanthropus tchadensis

**"ساحل آنتروپوس چادنسیس" (Sahelanthropus tchadensis) که پارسی آن هم "ساحل مردم چادی" است; نام علمی یکی از قدیمی ترین گونه ها در "درخت خانوادگی" انسان است. 

**جمجمه این جانور در ناحیه مرکز غرب صحرای ساحارا در آفریقا در محلی در کشور "چاد" در سال ۲۰۰۱ پیدا شد (علت نامگذاری چادنسیس). به این جانور نام مستعار "تومای" دادند که در زبان محلی چاد به معنی "امید زندگی" می باشد.

به ادامه مطلب بروید
 

**زمان زندگی "تومای" چیزی حدود ۶ الی ۷ میلیون سال پیش در عهد میوسن دوره ترشیاری از دوران سنوزوئیک است. 

سنگواره (فسیل) بدست آمده شامل قسمت بالایی جمجمه و تعدادی دندان و ۵ قطعه از آرواره می باشد. کاسه سر اندازه کاسه ی سر شامپانزه های امروزی (حتی تا حدی کوچکتر) و حجم مغز بین ۳۲۰ تا ۳۸۰ سی سی بوده است و دندانها و تیغه ابروها با آنچه در گونه هومو ساپینس امروزی دیده می شود، تفاوت کلی دارد.

صورت شیب دار؛ تیغه ابروها بسیار برجسته؛ جمجمه کشیده؛ دندان نیش کوچک (شبیه انسان)؛ ناحیه میانی صورت کوتاه (مثل انسان)؛ همانطور که در شکل میبینیم foramen magnum (حفره جمجمه که نخاع از آن خارج می شود) در "تومای" در ناحیه زیرین جمجمه قرار دارد که باعث می شود جمجمه به سمت جلو تمایل داشته باشد و تعادل لازم برای قرار گرفتن در بالای یک بدن راست قامت را نداشته باشد. ولی احتمالا بیشتر مانند میمونهای امروزی از دستها برای حرکت تاحدی کمک می گرفته.

به علت اینکه استخوانهای بدن "تومای" پیدا نشده نمی توان در این مورد نظر قطعی داد. ولی بعضی از دانشمندان به علت شباهت جمجمه "تومای" با انسانها و میمونهای دو پای امروزی پیشنهاد می دهند که او هم روی دو پا (به جای ۴ پا) راه می رفته است.

به پیشنهاد دانشمندان "تومای" در بین هومینیدها طبقه بندی شده، یعنی در رو راهی مابین میمون و انسان که بیشتر به سمت انسانها تمایل دارد. دیگر دانشمندان بر این عقیده اند که "تومای" پیش از آنکه انسانها از شامپانزه ها مشتق شوند وجود داشته.

رژیم غذایی "تومای" کامل مشخص نیست زیرا بیشتر دندانهای جمجمه او از بین رفته. ولی از روی محیط زیست او شاید بتوان نتیجه گیری کرد که او "احتمالا" بیشتر گیاهخوار بوده . مثل برگ، میوه و ریشه گیاهان و همچنین حشرات کوچک.

ویکی پدیا - مجله نیچر 
A R A S H

تا 14 قسمت ادامه دارد