هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

فرگشت { قسمت دوم }
ساعت ٥:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱۱/٢٦   کلمات کلیدی: فرگشت یا تکامل

2-Orrorin tugenensis

اورورین توگننسیس (Orrorin tugenensis) به معنی "سرچشمه انسان" با نام مستعار (Millenium man) یا "مرد هزاره" (به علت اینکه در سال ۲۰۰۰ شناخته و کشف شد)

نخستین نمونه سنگواره (فسیل) از اعماق دره های کاپسومین در بیست مایلی (۳۲ کیلومتری) دریاچه ی "بارینگو" که حدود ۲۶۰ مایلی (۴۱۸ کیلومتری) شمال غرب نایروبی پایتخت کشور کنیا یافت شد.

آخرین نمونه فسیلها در دهکده روندینین در شمال شرق نایروبی پیدا شد.

سن تخمینی:

دیرینه شناسان از روی سن لایه های زمین که این سنگواره ها در آنها پیدا شده تخمین زده اند که "مرد هزاره" حدود ۶ میلیون سال پیش می زیسته، که در محدوده زمانی جدایی میمون و انسان می باشد

به ادامه مطلب بروید
 

.

مشخصات سنگ واره ها (فسیلها):

۱۳ قطعه سنگواره از ۵ فرد مختلف که بعضی از آنها نر و بعضی ماده بوده اند. استخوانها شامل قسمتی از فک با دندانها, دندانهای جداگانه هم از فک بالا و هم از پایین، استخوان بازو، استخوان پا و استخوان انگشت می باشد.

از روی اندازه استخوانها تخمین زده می شود که اندازه جثه او نزدیک به شامپانزه های امروزی بوده است. با توجه به استخوان کلفت بازو و استخوانهای انگشت می توان این حدس را زد که او در بالا رفتن از درخت مهارت داشته ولی نه تا آن حد که بتواند مانند میمونهای امروزی از شاخه آویزان بشود یا بازو به بازو تاب بخورد و حرکت کند.

استخوان کلفت ران نشان می دهد که او روی دو پا راه می رفته. سر استخوان فمور او از انسان امروزی کوچکتر است. همچنین کانال استخوان ران که ماهیچه و رباط ها برای راه رفتن به آن متصل می شوند فرضیه روی دو پا راه رفتن این موجود را تقویت می کند.

دندانهای نیش "انسان هزاره" نسبت به دیگر میمون سانان (ایپ ها) کوچکتر ولی از انسان مدرن امروزی بزرگترند. دندانهای پیشین قوی و پهن هستند در حالیکه دندانهای آسیاب کوچک، مربعی شکل و دارای مینا هستند.

رژیم غذایی این پدر ما انسانهای آروزی میوه های دارای پوست سخت، سبزیجات و گوشت بوده است.

 این پستها تا 14 قسمت ادامه دارد 

ARASH