ماده تاریک هنوز یک معماست

تحقیقات جدید میتواند مواد تشکیل دهنده و کاندیدای ماده تاریک را محدود کند . نویسندگان این مقاله میگویند : ماده تاریک بخشی از کل قسمت تاریک محسوب میشود که نسخه اینده کیهان ما میباشد .

کهکشان ما یعنی راه شیری دارای میلیاردها ستاره است که خورشید ما یکی از انها محسوب میشود و جهان قابل مشاهده دارای میلیاردها کهشان میباشند . ولی همه این کهکشانها سیارات ستاره ها و گرد و غبار کیهانی تنها 10-15 درصد مواد قابل مشاهده کیهان را رقم میزنند و 85-90 درصد کیهان تاریک میباشد و هنوز نمیدانیم ماهیتش چیست .

دانشمندان نمیدانند ماده تاریک از کجا امده و ماهیتش چیست ولی از روی اثرات گرانشی میتوانند رد پای ان را پیدا کنند .

در تحقیقات جدید تیم دانشمندی به رهبری david Harvey از دانشگاه ادینبرگ روی برخورد خوشه های کهکشانی جاییکه 90 درصد جرم ان مرتبط با ماده تاریک است و جائیست که بالاترین میزان ماده تاریک و گازهای داغ در ان جا موجود است تحقیق کردند .

دانشمندان دهه هاست که سعی دارند از برخورد خوشه های کهکشانی برای ردیابی ماده تاریک استفاده کنند و انها سعی دارند مدلی را ارائه دهند که ماده تاریک چه ارتباطی با اینده کیهان و رمبش و سقوط کیهان دارد .

در طول ادغام این خوشه های کهکشانی در این مقیاس عظیم دانشمندان ستاره هایی منحصر بهفردی را یافتند که بسیار از هم دور افتادند و وارد یکدیگر میشوند . با اینحال در فضای بین کهکشانها لایه های ضخیمی از گاز و ذرات باردار موجود است و ذرات گاز در همه جهات پخش شده اند . ماده تاریک روی خودش برعکس گاز تاثیری ندارد و تداخلی با خود ایجاد نمیکند . .

محققان از برخورد 30 خوشه کهکشانی باهم و جمع اوری اطلاعات و داده های مربوطه نیاز به تلسکوپ هابل ناسا و همچنین Chandra –x-observatory دارند .

همه ما میدانیم امروز که ماده تاریک از خود نور و امواج مغناطیسی ساتع نمیکند و نمیتوانیم به همین دلیل ان را ببینیم و فقط از روی اثرات گرانشی روی اجرام و نور میتوانیم به وجود ان پی ببریم .

که اصطلاحا gravitional lensing گوییم . دانشمندان از طریق همین خمیدگی نور مکانهای ماده تاریکرا حدس و نقشه ای کلی در مورد ان تهیه کردند . با بررسی این خوشه ها دانشمندان میگویند رفتار ماده تاریک شباهتی به رفتار ستارگان دارد .

این نتایج به ما میتواند کمک کند بفهمیم که ماده تاریک از چه میتواند باشد . با این حال برخی پارامتر ها ممکن است دستخوش تغیر شود و همچنان پرونده ماهیت ماده تاریک باز است .

 {با نام سایت و نویسنده به اشتراک بگذارید }

/ 0 نظر / 14 بازدید