تلاش ها برای یافتن امواج گرانشی ادامه دارد

همانطور که قبلا توضیح دادیم " امواج گرانشی " یکی از پیش بینی های مهم از نسبیت عام انیشتین میباشد . درواقع ریزموج هایی است در بافت فضا زمان .  این ها شامل برخورد سیاه هال ها در مرکز کهکشان ها هستند و همچنین مهم ترین قسمت ان یافتن این امواج در کسری پس از بیگ بنگ میباشد .

از انجایی که طول موج این امواج از طول منظومه شمسی بزرگتر هست نمیشه انها را از طریق اشکارسازهای زمینی اشکار کرد و مستقیما دید در عوض دانشمندان روی ابزار های بهتر باید تکیه کنند .

این تیم تحقیقاتی با استفاده از تپ اختر های دوردست در تلاش هستند تا امواج گرانشی را فاش سازند . تپ اخترها به شدت در حال چرخش به دور خود میباشند . در واقع باقی مانده یک ابرنواختر هستند که یک هسته از ن باقی مانده که در یک ثانیه صدها بار به دور خودش میچرخد . به گفته ستاره شناسان نور این تپ اختر ها به صورت خاموش روشن در فواصل زمانی معین پالس و به سمت زمین میایند .

امواج گرانشی به طور معمول میتواند روی زمان رسیدن اینها تاثیر گذار باشد . برای ستاره شناسان تایید چنین موضوعی نیازمند رادیوتلسکوپهای بسیار حساس است .

فعلا بهترین رادیو تلسکوپهایی برای چنین کار دو تا موجود است یکیتلسکوپهای سبز در ویرجینیای غربی و دیگری ارسیبو در پورتوریکو  .

همانطور که میدانید در اوایل سال 2014 تیم بایسپ 2 ادعا کرد این امواج را تایید کرده ولی به سرعت از سوی تیمهای علمی دیکر این کشف زیر سوال و انتقاد قرار گرفت و مشخص شد غبارهای درون کهکشان راه شیری روی داده های نتایج این دانشمندان تاثیر داشته است. با این حال تلاشها ادامه دارد .

مطلبی مورد امواج گرانشی  بخوانید :

 http://hoshefarazamini.persianblog.ir/post/1129/

 

نویسنده و تهیه کننده آرش آریامنش – وبلاگ هوش فرازمینی

/ 0 نظر / 12 بازدید