سحابی خرچنگ crab nebula

زمانی که ادوارد هالی در سال 1758 پیش بینی کرده بود سیارکی در حال عبور از نزدیکی زمین خواهد بود در طی مشاهداتی " مسیه " متوجه پیچ و تاب غبار الود مرموز در اسمان شب شد بعد ها اسمش را M1  گذاشت  و فهمید برخلاف ستاره اصلا حرکتی ندارد . و ویژگی هایش متفاوت  بود . در سال 1844 ستاره شناس انگلیسی ویلیام پارسونر تصویر این سحابی را کشید که شبیه خرچنگ بود و در اوایل قرن 20 ستاره شناسان به اندازه گیری دقیق تر از M1 پرداختند و حتی توانستند تاریخ وقوع و همچنین فاصله ان را تا ما اندازه بگیرند . که با مشاهدات افرادی باستانی چینی و بومیان امریکایی همسان بود .

وقتی فشار داخل یک ستاره غول پیکر از جاذبه ان بیشتر میشه منفجر میشه یک ابرنواختر شکل میگیرد . و گاز و غبار عظیمی به بیرون از خود پرتاب میکند . مواد خارج شده  از این سوپرنوا که باعث شکل گیری سحابی خرچنگ شد سرعتی معادل 4.8 میلیون کیلومتر بر ساعت داشت . و قطر این سحابی 10 سال نوری تخمین زده شده و 6300 سال نوری از ما فاصله دارد و در صورت فلکی TAURUS یا برج ثور واقع است  . حتی در برخی مکان ها در اسمان شب پرستاره نیز با چشم غیر مسطح میتوان ان را هنوز دید .

در سال 1968 ستاره شناسان پورتوریکو یک امواج رادیویی از سمت این سحابی دریافت کردند و فهمیدند یک تپ اختر یا ستاره نوترونی در قلب این سحابی به اندازه تنها یک شهر است و سرعتی معادل 30 بار در ثانیه میچرخد  چنین ستاره نوترونی که تنها قطری معادل چند ده مایل دارد 100 هزار برابر خورشید پرانرژی تر است و حتی از خورشید ما نیز پرنور تر میباشد .

 

خواندن مطلب زیر نیز توصیه میشود :

http://hoshefarazamini.persianblog.ir/post/914/

_______________

لطفا با نام سایت و نویسنده به اشتراک بگذارید .

/ 3 نظر / 51 بازدید
دخترک

چ شکلی میتونن فاصله ستاره ها و کهکشان ها و این جور سحابی ها رو پیدا کنن؟؟

دخترک

یا علی سرعت پاسخگویی در حد بنز... خب یچیز دیگه من تا اینجا فهمیدم ک هر پدیده ی نوری ساطع میکنه ک میان فاصله ای ک این نور طی کرده تا ب زمین برسه رو اندازه میگیرن خب؟؟؟درسته؟؟حالا از کجا میفهمن ک این نور چقدر تو راه بوده؟مثلا از کجا میفهمن ک نوری ک از خورشید میاد مال 8 دقیقه پیش بوده؟؟

دخترک

فکر میکنم واقعا نباید خط اول رو میگفتم..عذر میخوام.همیشه هرچی میاد تو ذهنم رو میگم.ولی اینجا ترجیح میدم فقط سوالامو بپرسم.منتظر مطلب گفته شده هم خواهم بود.