تشخیص اشعه گاما از یک کهکشان کوتوله کلیدی برای ماده تاریک

این کهکشان کوتوله به نام {Reticulum 2} در اوایل سال جاری در راستای تحقیق بر روی انرژی تاریک کشف شد . این کهکشان 98000 سال نوری از زمین فاصله دارد و جز نزدیک ترین کهکشانهای موجود به راه شیری میباشند . محققین میگویند اشعه گاما ساتع شده از این کهکشان کوچک بیش از حد استاندارد و معمول است .

هیچ کس نمیداند ماده تاریک چیست اما 80 درصد از مواد کیهان ما را در برگرفته ولی از روی اعمال گرانشی بر روی اجسام مرئی میتواند ردپایی از ماده تاریک را تشخیص داد .

ماده تاریک مسوول چرخش کهکشانها و بهم پیوستگی خوشه های کهکشانی و همچنین تابش زمینه کیهانی است .

تشخیص گرانشی ماده تاریم اطلاعات بسیار کمی در مورد ان به ما میدهد اما اکنون ممکن است ما به شواهدی غیر از اثرات گرانشی نزدیک شده باشیم و گامی بزرگ برای درک بهتر رفتار ماده تاریک باشد .

یک فرضیه که مدتهاست وجود داشته میگوید ذرات ماده تاریک از ویمپ ها تشکیل شدند { یعنی بر هم کنش ضعیف ذرات فوق سنگین } هنگامی که یک جفت ویمپ بهم میرسند همدیگر را نابود و اشعه گامای بسیار زیادی با انرژی عظیم ساتع میکنند مثل قلب کهکشانها .

اما مشکل اینه منابع اشعه گاما چیزهای دیگری همچون سیاه چاله های موجود در قلب کهکشانها و همچنین تپ اختر های موجود در کهکشانها نیز هست ئ و کار را برای تشخیص هرچه بهتر سیگنال ماده تاریک سخت تر کرده است برای همین تصور میشود کهکشانهای کوچک فاقد منابع دیگر اشعه گاما باشند و بهترین مکان ها برای شکار ماده تاریک هستند .

 

منبع :

ASTROWATCH.NET

مترجم : آرش بوالحسنی – وبلاگ هوش فرازمینی

 

لطفا با نام وبلاگ و نویسنده اشتراک بگذارید

/ 0 نظر / 99 بازدید