سال 2015 سفینه های زمینی دو کوتوله را ملاقات میکنند :

این عکسبرداری برای ماموریت نیوهورایزنز (افق‌های نو) اهمیت حیاتی دارد چون باید با استفاده از آنها موقعیت این کاوشگر طوری تنظیم شود که چهاردهم ژوئیه (۲۳ تیر ۱۳۹۴) از نزدیکی این سیاره کوتوله عبور کند.
تام هولدریدی از آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز می گوید: "ناوبری نوری یکی از روش هایی است که با عکسبرداری مکرر از پلوتو در حین نزدیک شدن به آن، می‌توانیم فاصله سفینه را نسبت به پلوتو تعیین کنیم."
"سپس ما تعدادی مانور تصحیحی انجام می دهیم تا مسیر سفینه در امتداد مسیر معیار قرار گیرد و مطمئن شویم که در عبور از سامانه پلوتو به نقطه هدف برسیم."
نخستین مانورها برای تصحیح مسیر نیوهورایزنز در ماه مارس انجام خواهد شد.
با توجه به اینکه این کاوشگر هنوز دویست میلیون کیلومتر با پلوتو فاصله دارد عکس هایی که فعلا مخابره خواهد کرد وضوح چندانی نخواهد داشت و بیشتر شبیه نقطه ای روشن در پس زمینه ستارگان دیگر است.
نخستین تصاویر زودتر از سه شنبه به زمین نخواهد رسید و در آن پلوتو و بزرگترین قمر آن چارون دیده خواهد شد.
وقتی نیوهورایزنز به پلوتو می‌رسد باید با سرعتی بسیار زیاد، چهارده کیلومتر در ثانیه، از مقابل آن عبور می کند تا در مدار پلوتو قرار نگیرد و بتواند از آن عبور کند.

نیوهورایزنز پس از عبور از مقابل پلوتو رهسپار کمربند کویپر خواهد شد، این کمربند که ماورای مدار نپتون قرار دارد منطقه ای است که هزاران جرم یخی مثل پلوتو در آن قرار دارند و بعضی از آنها ممکن است به اندازه زمین یا مریخ باشند.

2)فضاپیمای ناسا به بزرگترین سیارک منظومه نزدیک می شود

دان،‌ فضاپیمای آژانس فضایی آمریکا ناسا، درحال نزدیک شدن به سرس بزرگترین جرم در کمربند سیارک های منظومه شمسی در فاصله میان مریخ و مشتری است.

تصاویر تازه ای که این فضاپیما از سرس گرفته روز دوشنبه منتشر شد. این عکس ها کمک خواهد کرد تا فضاپیما در مسیر درست برای استقرار در مدار این سیاره کوتوله در روز ششم مارچ قرار گیرد.
تیم آلمانی مسئول دوربین کاوشگر دان، فیلم کوتاهی از این سیارک که قطرش ۹۵۰ کیلومتر است تهیه کرده است.
دان (بامداد) در حال حاضر کمتر از ۴۰۰ هزار کیلومتر از مقصد فاصله دارد.
سرس اولین سیاره کوتوله است که از نزدیک بررسی خواهد شد.
بعد از آن در ماه ژوئیه فضاپیمای نیو هورایزن (افق تازه) ناسا به پلوتون که یک سیاره کوتوله است خواهد رسید.
سیاره های کوتوله طبقه خاصی از اجرام در منظومه شمسی هستند. سیارات خاکی مثل زمین که به خورشید نزدیک هستند یک طبقه و غول های گازی مثل مشتری طبقه دیگر را تشکیل می دهند.
دان پس از دیدار از سیارک دیگری به نام وستا با سرس ملاقات می کند.
سرس احتمالا قوه جاذبه محسوسی دارد. دانشمندان فکر می کنند هر دو این اجرام بذرهایی در منظومه شمسی بودند که هرگز تبدیل به سیاره نشدند.
به عقیده آنها وستا خیلی از همان فرآیندهایی را طی کره که باعث دگرگونی زمین در دوران اولیه اش شد، مثلا فرآیندی که باعث تشکیل یک هسته آهنی شد. در مقابل سرس احتمالا حتی به آن مرحله هم نرسید و خیلی زود در فرآیند تحول - در جهت تبدیل به یک سیاره - بازماند.
دانشمندان بر این تصورند که این سیارک متشکل از یک هسته سنگی است که پوسته ای یخی دور آن را پوشانده و در نهایت عایقی از جنس سنگ و صخره لایه بیرونی را تشکیل می دهد.
یکی از سوالات مهمی که امید می رود این ماموریت به آن پاسخ دهد این است که آیا اقیانوسی از آب در اعماق این سیارک هست یا نه. دانشمندان تصور می کنند که چنین است.
دان قرار است برای ۱۶ ماه سرس را مطالعه کند.
اگر همه چیز به خوبی پیش رود دان از فاصله ۴۰۰ کیلومتری سطح این جرم را نظاره خواهد کرد.در تصویر سمت بالاکه سرس میباشد فضا پیمای داون ناسا تصویر یک نور پرقدرت را از سطح این سیارک دریافت کرد که مشخص نیست چیست 
ARASH 
منبع= BBC

/ 0 نظر / 17 بازدید