تحقیقات جدید دانشمندان : ماده تاریک شاید کاملا تاریک نباشد

طبق تحقیقات این کهکشانها در طی برخورد با هم میتواندد تعامل ماده تاریک با دیگر نیروهای متفاوت را پیش بینی کنند . شبیه سازی های کامپیوتری از چنین برخوردهایی نشان میدهد اصطکاک اظافی در اثر برخورد کهکشانها با هم باعث کند شدن سرعت ماده تاریو و به عقب رانده شدن ان میگردد .

دانشمندان همیشه معتقد هستند داخل توده های کهکشانی مملو از ماده تاریک است و از طریق تعامل با گرانش وجودش را میفهمند . هیچ کس نمیداند ماهیت ماده تاریک چیست و از چه ساخته شده است چرا که نه تابشی ونه نوری از خود ساتع نمیکند ولی از طریق تعاملات گرانشی وجودش مشخص است .

و 85 درصد از جرم کل جهان ما را در بر گرفته است . بدون اثر فوق العاده گرانشیماده تاریک کهکشانی مثل راه شیری از هم میپاشد .

در تحقیقات اخیر ادعا شده دانشمندان قادر شدند انبوهی از ماده تاریک را از روی انحراف نور توسط جرم کهکشان ها شکار کنند در این پژوهش دانشمندان یافته های خود را بر اساس تئوری ماده تاریکِ سرد پیگیری کردند که در ان ماده تاریک فقط با گرانش تعامل دارد .

اما گفتیم در تحقیقات جدید محققان ادعا کردند ماده تاریک میتواند با دیگر نیروها غیر از گرانش تعاملی داشته باشد و شاید انقدر ها هم تاریک نباشد . ماه پیش نیز تیم دیگری از ستاره شناسان روی بیش از 1000 کهکشان چنین تحقیقی داشتند اما در هر صورت تحقیق جدید تعامل ماده تارک با نیروی اصطلاکی برخوردی کهکشان ها را نشان میدهد .

مسلما کشف اطلاعات بیشتر در مورد ماده مرموز تاریک میتواند دریچه جدیدی در فیزیک به روی دانشمندان و علم باز کند . تحقیقات همچنان ادامه دارد .

 

ترجمه : آرش آریامنش – وبلاگ هوش فرازمینی

منبع :

Journal science

Phys.org

/ 0 نظر / 32 بازدید