سیاهچاله ای غول پیکر بعد از 26 سال از خواب برمی خیزد.

Aida Helix, [29.06.15 08:16]
[Forwarded from Aida Helix]
Monster Black Hole Wakes Up After 26 Years 
 سیاهچاله ای غول پیکر بعد از 26 سال از خواب برمی خیزد. 
در طی 10 روز گذشته ماهواره ی انتگرال ESA 
انفجاری استثنایی از انرژی عظیم ایجاد شده توسط یک سیاهچاله را مشاهده میکرده که در حال خوردن مواد از ستاره ی همدم خود بوده. 
پرتوهایی ایکس و گاما نتایج رخدادهای عظیم در کیهان هستند مانند انفجارهای ستاره ای تخلیه های انرژی عظیم و سیاهچاله های در حال بلعیدن اطراف خود. 
برخلاف ظاهر آرامش بخش آسمان شب که با چشمان خود میبینیم آسمان انرژی عظیمی از نمایش دینامیکی نور است از سوسو زدن ستارگانی که نورشان در عرض چند دقیقه تغییر میکند تا آن هایی که اندازه شان در زمان های مختلف طی چند سال یا چند دهه متفاوت است. 
در 25 ژوئن 2015 تیمی از منجمان متخصص اشعه های ایکس و گاما به صحنه ی کیهان بازگشتند : v404 سیگنی سیستمی شامل یک سیاهچاله و یک ستاره که به دور یکدیگر در گردش هستند . موقعیت آن در کهکشان راه شیری در فاصله ی 8000 سال نوری است و در صورت فلکی ماکیان قو قرار گرفته است. 
در این نوع از سیستم دوتایی مواد از ستاره ی میزبان به طرف سیاهچاله حرکت میکند و به شکل یک دیسک در اطراف سیاهچاله جمع میشود جایی که در آن مواد به شدت پر حرارت میشوند و بسیار درخشان و اشعه های x و فرابنفش را قبل از فرورفتن به داخل سیاهچاله تولید میکنند. 
اولین نشانه های فعالیت جدید در سیستم سیگنی v404 توسط تلسکوپ هشدار دهنده ی ماهواره ی سویفت ناسا ردیابی شد که انفجاری ناگهانی از اشعه ی گاما را ردیابی کرد. این مشاهدات بار دیگر توسط تلسکوپ اشعه ی ایکس انجام گرفت مدتی بعد maxi ( نظارت تصویر اشعه ی ایکس آسمان ) بخشی از مدول تجربه ی ژاپنی در ایستگاه بین المللی فضایی اشعه ی ایکس را در همان قسمت از آسمان مشاهده کرد. 
ردیابی های اولیه کمپین گسترده ای از مشاهدات تلسکوپ های زمینی تا فضایی را در برداشته و برای نظارت سیستم دوتایی سیگنی v404 طیف سنج الکترومغناطیسی طول موج های متفاوتی را بررسی کرده است . به عنوان بخشی از تلاش های جهانی رصد خانه گاما ری ESA در روز 17 ژوئن رصد سیاهچاله ی فعال متلاطم را شروع کرد. 
اریک کولکر دانشمند پروژه ی اینتگرال ESA : " رفتار این منبع انرژی در حال حاضر عجیب و غیر عادی است با تکانه های نوری که کمتر از هر یک ساعت یکبار تکرار میشوند. پدیده ای که به ندرت در سیستم های سیاهچاله ای دیگر مشاهده میشود." 
" در حال حاضر این روشنترین جرم در آسمان طیف اشعه ی ایکس محسوب میشود حدود 50 بار روشنتر از سحابی خرچنگ که یکی از روشنترین اجرام در آسمان محسوب میشود. " 
سیستم سیاهچاله ای v404 سیگنی از سال 1989 تاکنون در این حد روشن و فعال نبوده است از زمانی که با ماهواره ی x ری ژاپنی کینگار در ایستگاه فضایی میر رصد شد. 
تلاطم و انفجار در سیستم سیگنی v404 در مطالعات سیاهچاله ای پدیده ای مهم بود و منجمان میدانستند که تنها تعداد انگشت شماری از اجرام میتوانند سیاهچاله باشند و سیگانی v404 یکی از قانع کننده ترین کاندیدها بود. 
چند سال بعد از انفجار سال 1989 زمانی که سیستم به حالت آرام تری رسید منجمان توانستند ستاره ی همدم این سیستم را مشاهده کنند که به علت فعالیت های شدید سیستم قابل شناسایی نبود. 
ستاره در حدود نصف خورشید جرم دارد و از طریق مطالعه ی حرکات نسبی 2 جرم در این سیستم دوتایی مشخص شد که همدم دیگر این سیستم یک سیاهچاله باید باشد در حدود 12 مرتبه سنگینتر از خورشید. 
در آن زمان منجمان آرشیو اطلاعات تلسکوپ های اپتیکی را در طی 12 سال بررسی کردند و 2 انفجار قبلی گذشته را یافتند یکی در سال 1938 و دیگری در سال 1956. 
اوج فعالیت های این سیستم معمولا هر سه دهه یکبار رخ میدهد و به نظر میرسد علت آن جمع شدن تدریجی مواد در دیسک چرخنده ی اطراف سیاهچاله و در نهایت رسیدن به نقطه ی اوج و تغییر روند تغذیه‌ سیاهچاله میباشد. 
از زمان تشخیص اولین انفجار در 16 ژوئن توسط ماهواره ی سوییفت سیستم سیگانی بسیار فعال بوده و منجمان را بسیار مشغول کرده است. در طی هفته ی گذشته تیم های مختلف در اطراف دنیا بیش از 20 گزارش نجومی و دیگر اطلاعات رصدی را منتشر کرده و پیشرفت های رصدی خود را در طول موج های مختلف به اشتراک گذاشتند. 
تنها تعدا انگشت شماری از سیستم های دوتایی سیاهچاله ای وجود دارند که در طول موج های مختلف شناسایی و ردیابی شده اند و مورد انفجارهای سیگنی v404 شانسی نادر برای مطالعه و مشاهده ی این نوع سیستم ها میباشد. 
پیتر کرستمر مدیر پروژه ی اینتگرال ESA : ما تمامی وقت خود را صرف مطالعه ی این منبع انرژی در طی هفته ی گذشته کرده ایم و تا اوایل جولای به کار خود ادامه خواهیم داد. 
نتایج مشاهدات به زودی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و منجمان میتوانند از این اطلاعات برای بررسی بیشتر این جرم نادر استفاده کنند همچنین ممکن است از این اطلاعات اینتگرال برای ردیابی وتشخیص قطبش اشعه های گاما و ایکس استفاده کنند. 
منبع : 
Www.astronomynow.com 
مترجم : 
Translated By : Aida Safari 
لطفا با نام وبلاگ و مترجم به اشتراک گذاشته شود.
/ 0 نظر / 90 بازدید