محل مخفی تمرین فضانوردان در مرکز سری روسیه

«شهر ستاره» که در کنار یک شهر کوچک واقع شده است، از سال 2008 از حالت منطقه نظامی خارج شد، اما همچنان دسترسی به آن دشوار است.

این محل که توسط آژانس فضایی فدرال روسیه – روس‌کاسموس- اداره می‌شود، مرکز اصلی تمرینات فضایی برای فضانوردان بین‌المللی و مسافران آینده ایستگاه فضایی (ISS) و مرکز برنامه فضایی روسیه محسوب می‌شود.

این مرکز شبه‌امنیتی بر روی هیچ نقشه‌ای معرفی نشده و علامتی در جاده بسمت آن دیده نمی‌شود؛ دسترسی به این منطقه تنها برای فضانوردانی که قصد سپری کردن دوره آموزشی را دارند و همچنین ساکنان شهر مجاور امکانپذیر است.

ساکنان شهر مجاور نیز خانواده کارمندان فعال در برنامه فضایی اتحاد جماهیر شوروی سابق و روسیه هستند.

تاکنون تعداد کمی از افراد موفق به بازدید از این مرکز شده‌اند، اما یک عکاس انگلیسی مجوز ورود به قلب برنامه فضایی روسیه - «شهر ستاره» - را کسب کرده و تصاویری از این محل تهیه کرده است.

«میچ کاروناراتن» عکاس اهل لندن تأکید می‌کند که باوجود داشتن مجوز، اجازه حضور در تمام بخش‌ها و عکسبرداری از همه امکانات آموزشی را نداشته است.

در این مرکز امکانات آموزشی مختلفی از جمله استخرهای شنای عمیق، به همراه ماژول‌های ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) برای آموزش فضانوردان در نظر گرفته شده است.

لباس فضانوردی Sokol که نخستین‌بار در سال 1973 رونمایی شد و همچنان توسط کیهان‌نوردان روس در سفر به فضا مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ مجسمه «یوری گاگارین» در یکی از طبقات، به همراه نقاشی‌هایی از دستاوردهای فضایی شوروی سابق و روسیه بر روی دیوارها، در «شهر ستاره» قابل مشاهده است.

تاریخچه مختصر سفرهای فضایی انسان:

12 آوریل 1961 – «یوری گاگارین» نخستین مسافر فضا

5 می 1961 – «آلن شپرد» نخستین فضانورد آمریکایی

15 ژوئن 1963 – «والنتینا ترشکوا» نخستین فضانورد زن

21 ژوئیه 1969 – «نیل آرمسترانگ» گام نهادن نخستین انسان بر سطح ماه

7 ژوئن 1971 – نخستین ایستگاه فضایی سرنشین‌دار Salyut 1

12 آوریل 1981 – آغاز برنامه شاتل فضایی (STS-1)

20 نوامبر 1998 – آغاز ساخت ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) برای اقامت فضانوردان

15 اکتبر 2003 – «یانگ لی‌وای» نخستین فضانورد چین

/ 1 نظر / 16 بازدید

[متفکر][متفکر]