تلسکوپ کپلر باز نشسته شد

تابستان 1392/2013

شکارچی سیارات بازنشسته شد

تلسکوپ فضایی کپلر، مأموریت شکار سیارات فرا خورشیدی خود را به علت عدم توانایی مهندسان در تعمیر آن رها کرد و بازنشسته شد. این رصدخانه فضایی دو چرخ از چهار چرخ واکنشی خود را در ماه می از دست داد به این معنا که دیگر نمی تواند هنگام نگاه کردن به ستاره ها بی حرکت بماند. مهندسان ناسا راه حل های امکان پذیر را مورد توجه قرار دادند اما در تعمیر آن ناتوان ماندند.

کپلر تاکنون ۱۳۵ سیاره خارج از منظومه شمسی را شناسایی کرده است اما هنوز هم ۳۵۰۰ نامزد در پایگاه داده های آن وجود داشت که به طور کامل بررسی نشده اند و اکثر آنها سیاره هستند. این رصدخانه ۶۰۰ میلیون دلاری در مارس ۲۰۰۹ به فضا پرتاب شد تا سیارات هم اندازه زمین را که دور ستاره میزبان خود در یک منطقه قابل سکونت می چرخند، شناسایی کند. منطقه اطراف یک ستاره با فرض شرایط اتمسفری مناسب، دمای هوا وجود آب را در یک سطح صخره ای در حالت مایع ممکن می سازد. در اصل کپلر تاکنون تلاش کرده است که چنین سیاراتی را شناسایی کند که دارای بهترین فرصت پشتیبانی از حیات هستند.

این فضاپیما با چهارچرخ واکنشی به فضاپرتاب شد و نخستین نارسایی در سخت افزار آن در ژوئیه ۲۰۱۲ شکل گرفت و نارسایی دوم چرخها سه ماه پیش رخ داد. کپلر برای شناسایی سیارات شبیه زمین درخشندگی ۱۰۰ هزار ستاره را در عرض ۳٫۵ سال بررسی می کرد تا نشانه ای از کاهش درخشندگی بر اثر گذار سیاره ای بیابد. این ماموریت به نام منجم آلمانی یوهانس کپلر نامگذاری شده بود./ 0 نظر / 8 بازدید