تحقق رؤیای ژول‌ ورن و سفر به اعماق زمین توسط دانشمندان

محققان از امواج لرزه‌یی زمین‌لرزه‌ها برای اسکن‌کردن زیر سطح زمین استفاده می‌کنند و تیم علمی حاضر در این مطالعه، از فناوری استفاده کرد که داده‌ها را نه از شوک اصلی زلزله بلکه از امواجی جمع‌آوری می‌کند که پس از زمین‌لرزه مرتعش می‌شوند.

دانشمندان حاضر دریافتند هسته درونی زمین که زمانی تصور می‌شد از یک گلوله منجمد آهنین تشکیل شده، دارای ویژگی‌های ساختاری پیچیده‌ای است. تیم علمی، هسته درونی - درونی مجزایی را یافت که قطر آن نصف قطر هسته درونی کلی است. بلورهای آهن در لایه خارجی هسته درونی از سمت شمال به جنوب آرایش شده‌اند، با این حال، هسته درونی-درونی زمین از بلورهای آهنی تشکیل شده که تقریبا از جهت شرق به غرب آرایش شده‌اند.

نه تنها بلورهای آهنی در هسته درونی-درونی به طور متفاوتی آرایش شده‌اند، بلکه این مولفه‌ها رفتار متفاوتی از اجزای موجود در هسته درونی دارند. این بدین معناست که هسته درونی-درونی می‌تواند از نوع متفاوتی از بلور تشکیل شده باشد.

یافته‌های جدید نکته‌های جالبی درباره چگونگی تکامل هسته درونی زمین و همچنین خود کره خاکی ارائه می‌دهند.

جزئیات این بررسی در مجله Nature Geoscience ارائه شده است.

/ 1 نظر / 23 بازدید
دخترک

میشه ی پست هم درباره انرژی زمین گرمایی بزارید؟؟تمام و کمال..ی طوری توضیح بدید ک من بفهمم وگرنه سایتای دیگه ک رفتم انقد لفظ های سختی استفاده کرده بودن ک اصلا نمیشد فهمید... اگه همین چیزی رو قبلا گذاشتید بگید کجاس.