تکامل یا فرگشت {قسمت 13}

اندازه مغز بیشتر گونه های استرالوپیتکوس ، تنها ۳۵ درصد مغز انسان های امروزی بوده است. در واقع مغزشان به اندازه مغز شامپانزه ها بوده و احتمالا" مثل آنها و در همان حد، توانایی استفاده از ابزار را داشته اند. آنها جثه هایی لاغر داشته اند و باریک اندام بوده اند. در تمام گونه های مختلف استرالوپیتکوس، نرها جثه هایی بزرگتر از ماده ها داشته اند. بلندی قامت ماده ها بین ۱ تا ۱،۲ متر بوده است و نرها نهایتا" تا ۱،۵ متر قد داشته اند. در انسان های امروزی ، مردها تنها ۱۵ درصد از زنها درشت تر هستند اما این تفاوت در استرالوپیتکوس ها به مراتب بیشتر بوده و تا ۵۰ درصد نمود پیدا می کرده است.

طبق بررسی هایی که روی دندان های استرالوپیتکوس ها انجام شده بود ، چنین به نظر می رسید که آنها میوه خوار بوده اند اما با روش های جدید تحقیق بر روی فسیل ها ، نهایتا" به این نتیجه رسیدند که آنها همه چیز خوار بوده اند. آنها از میوه ها ، ریشه های گیاهی و احتمالا" گوشت ، تغذیه می کرده اند.

طول مدت بارداری در گونه های مختلف استرالوپیتکوس ، متفاوت بوده است و بررسی ها نشان می دهد که گونه های مختلف ، از حداقل ۲۵۷ تا حداکثر ۳۰۰ روز، دوران بارداری داشته اند.

حدود ۵ تا 6 میلیون سال پیش ، سه گونه میمون وجود داشتند که بعد ها باعث تشکیل دو گروه بزرگ از حیوانات شدند. یک گروه در جنگل ها ماندند که امروزه به شکل شامپانزه ها و گوریل ها نمود پیدا کرده اند و گروه دیگر ، غالبا" به کناره جنگل ها روی آورده و خانواده " هامینید Hominid " (انسان سانان) را تشکیل دادند که امروزه تنها بوسیله انسان ، تنها عضو باقیمانده ، نمود پیدا کرده است. و اما میمون های جنوبی لاغر اندام هم ، در پاره ای از خصوصیات به انسان ها و میمونهای امروزی شباهت داشته اند. قدیمی ترین جای پایی که از اعضای خانواده ی انسان سانان " هامینید Hominid " کشف شده ، بسیار شبیه جای پای انسان کنونی است و قدمت آن به ۳،۷ میلیون سال پیش می رسد تا اینکه اخیرا" آن جای پا بعنوان " استرالوپیتسین australopithecine " ، در طبقه بندی ها قرار گرفت چرا که تنها گونه " ما قبل انسان pre-human " بوده که در آن برهه زمانی می زیسته است.

سه گونه از استرالوپیتکوس ها با نام های علمی Australopithecus africanus , Australopithecus afarensis , Australopithecus anamensis ، در زمره مشهورترین هامینید های منقرض شده هستند.

روی دوپا راه میرفته اند (جزو اولین هومینیدهایی [انسان سانان] که روی دوپا راه میرفتند) و دندانهای نیش کوچکی داشتند.

آ. آفارنسیس یکی از شناخته شده ترین هومینیدهایی است که تا کنون وجود داشته و طول دوران زندگی این گونه بسیار طولانی بوده. بین ۳،۸۵ تا ۲،۹۵ میلیون سال پیش به مدت ۹۰۰۰۰۰ سال می زیسته که چیزی بیش از ۴ برابر طول دوران زندگی انسان مدرن تا کنون می باشد.

همانند شامپانزه ها آ.آفارنسیس دوران کودکی خود را سریع طی میکردند و نسبت به انسان مدرن زودتر به مرحله بلوغ می رسیدند.

آنها هر دو خصوصیات ایپ ها (میمون سانان) و انسانها را داشته اند. مشخصات صورت شبیه به میمونها یعنی بینی پهن و استخوان آرواره پایین بسیار رو به جلو بوده. حجم مغز حدود ۵۰۰ سی سی یعنی یک سوم مغز انسان مدرن. بازوهای بلند و قوی و انگشتهایی که برای بالا رفتن از درخت بسیار مناسب بودند.

مانند انسان سانان نخستین دیگر؛ دندانهای نیش کوچکی داشتند، روی دو پا راه می رفته اند و بدنشان را تقریبا راست می گرفته اند.

توانایی آنها برای زندگی هم در مناطق جنگلی و روی درخت و هم در مناطق صحرایی باعث شد که مدت زمان طولانی نزدیک به یک میلیون سال با وجود تغییرات آب و هوایی و محیطی دوام بیاورند
با نام سایت هوش فرازمینی و نویسنده به اشتراک بگذارید 

/ 0 نظر / 62 بازدید