روسیه ایستگاه فضایی برای خود میسازد

 

انتشار خبر :17 آوریل 2015

روسیه قصد دارد تا سال 2023 یک ایستگاه فضایی مختص خود بسازد .

پوتین رییس جمهور روسیه گفت ما قصد داریم برای ساخت این ایستگاه فضایی برنامه ریزی کنیم که تا سال 2023 در مدار زمین قرار گیرد .

اخیرا روسیه و امریکا به توافق نامه ای برای ساخت ایستگاه فضایی نسل جدید تا سال2024 اطلاع داده بودند . بخصوص به دلیل شرایط و کشمکش های سیاسی همکاری های فضایی این دو کشور گاها در هاله ای از ابهام قرار میگیرد .

پوتین میگوید روسیه به ایستگاه فضایی خصوصی خود نیاز دارد او در ادامه اظافه میکند هم اکنون از ایستگاه بین المللی فضایی تنها 5 درصد از خاک روسیه قابل مشاهده است و در انجا کارهای اقتصادی و علمی انجام میشود و ما نیازمند ساخت ایستگاه فضایی مجزا برای خودمان هستیم . بدیهی است این پروژه را به عمل میرسانیم .

البته چنین صحبتی در اوایل سال جاری نیز به میان امده بود اما چندی بعد رییس اژانس فضایی روسیه در جلسه ای با ناسا خبر از همکاری در باره ساخت ایستگاه فضایی بین المللی جدید خبر داده بود . اما ناسا چنین طرح و برنامه ای را تایید نکرده است . حتی چین نیز اعلام کرده قصد دارد برای خود به این طرح بلند پروازانه بپیوندد و برای خود ایستگاه فضایی مجزا نیز تولید کند .

همه میدانیم ایستگاه فضایی میر متعلق به شوروی در سال 2001 پس از 15 سال خالی از سکنه و استفاده شد .

روسیه در شرق این کشور هم اکنون با دستور پوتین مشغول ساخت ایستگاه فضایی جدیدشان هستند که میلیون ها روبل برایشان خرج خواهد برد .

 

ترجمه : آرش آریامنش – وبلاگ هوش فرازمینی

منبع :

Ifls.com


/ 0 نظر / 17 بازدید