کشف اسکلتی به قدمت 6500 سال در زیرزمین موزه پنسیلوانیا

اسکلت زمانی کشف‌شده که دو هیئت اعزامی از موزه بریتانیا و موزه پنسیلوانیا از 1922 تا 1934 با همکاری یکدیگر روی پروژه مشترکی بر خرابه‌های یک گورستان که قدمتش به 2500 پیش از میلاد می رسیده کار می‌کردند . قدمت نوح نسبت به بقایای هر انسانی که در گورستان سلطنتی اور از دل خاک بیرون آورده شده دو هزار سال قدیمی تر و دست‌نخورده‌تر است . این اسکلت توسط سر لئونارد وولی و تیمش پیداشده . اسناد و مدارک وولی نشان می‌دهد که او این بقایا را به موزه پنسیلوانیا فرستاده اما مدرک در جای اشتباهی گذاشته‌شده . تا وقتی که محققان موزه حین کار بر پروژه دیجیتالی کردن ، عکس‌هایی از یک اسکلت از دل خاک بیرون آورد ه 
شده را پیدا کردند . 
نوح در عمق دوازده متری زیر سطح خرابه‌های یک گورستان پیداشده . به باور برخی محققان این لایه از خاک از وقوع یک سیل بزرگ خبر می‌دهد که می‌تواند منشأ داستان طوفان کتاب پیدایش و حماسه گیلگمش باشد . قشری که سیل ایجاد کرده اور را به مساحت 400 مایل در طول و 100 مایل در عرض پوشانده . مکان حفاری باستان‌شناسان در جنوب عراق نزدیک ناصریه امروزی بوده . 
( ناصریه : ناصریه (به عربی: الناصریة) مرکز استان ذی‌قار چهارمین شهر بزرگ عراق است. این شهر در ۳۷۰ کیلومتری جنوب شرقی بغداد و در ساحل رود فرات واقع شده است. ویرانه‌های شهر باستانی اور در نزدیکی این شهر قرار دارد. موزه شهر ناصریه دارای مجموعه آثار زیادی از تمدن‌های سومری، آشوری، بابلی و روزگار عباسی است. ویرانه‌های شهرهای باستانی اور و لارسا در نزدیکی ناصریه امروزی واقع‌شده‌اند. ویکی ) 
نسبت به مقبره‌های میان‌رودانی که در این گورستان پیداشده نوح را در چند پا عمیق تر از آن‌ها پیداکرده‌اند . سر وولی به این نتیجه رسیده که این ناحیه زمانی که کل منطقه زیر آب بوده یک جزیره دهکده‌ای بوده و با پس‌روی آب‌ها قبرها گل اندود شده‌اند .
طبق گزارش UPI (United Press International ) :
. تیم ِ سر لئونارد وولی باستان‌شناس بریتانیایی حدود 48 قبر را در یک جلگه سیلابی پیداکرده‌اند ، منطقه‌ای که سابقاً مرتب در معرض سیل قرار داشته . اسکلت‌ها فوق‌العاده قدیمی بوده و قدمت آن‌ها به اوایل دوره‌ای که تحت عنوان Ubaid شناخته‌شده بازمی‌گردد .
(Ubaid : حدود 3800 - 6500 پیش از میلاد ) دوره ما قبل تاریخ میان‌رودان به حساب می‌آید . این نام از Tell al-`Ubaid گرفته‌شده جایی که بزرگ‌ترین اکتشاف از دوره Ubaid ابتدا توسط هنری هال و بعد توسط لئونارد وولی مدیریت شده . ) 
اما فقط یکی از آن‌ها به آن اندازه سالم باقی‌مانده بوده که قابل برداشتن از گور بوده . اسکلت را از دل خاک در آورده و موم‌اندود کرده و در ابتدا با کشتی به لندن فرستادند . به محض رسیدن به فیلادلفیای آمریکا شد یکی از آن بسیار چیزهایی که در دل زمان گمشده‌اند .
معلوم شده که موزه پن با همکاری دانشگاه پنسیلوانیا در 1990 اسکلت را تحت عنوان " به شمار نیامده " در فهرست اشیاءش طبقه‌بندی کرده . اما این پایان ماجرا نبوده . دو سال پیش ، پروژه دیجیتالی کردن اسناد کشف شد ه در اور ثابت کرده که موزه پن دو اسکلت را از وولی تحویل گرفته و در فهرست اشیاء ، این اسکلت‌ها در جای بقایای ناشناخته قرار داده‌شده‌اند . حال که پیداشده‌اند آزمایش‌ها و بررسی‌ها شروع‌شده . 
در باستان‌شناسی امروزی آزمایش دی ان ای به سرعت به یک روش معمول تبدیل‌شده چون با توجه به آن 
می‌توان از جزئیات نهان زندگی ژنتیکی اطلاعات هنگفتی به دست آورد . 
پیش ازا ین Inquisitr گزارش کرده بود که چگونه طاعون باعث مرگ‌ومیر بسیار در قرن چهاردهم شده و از روش کالبد سنجی استفاده‌شده تا رژیم غذایی و وضعیت بهداشتی اسکلت‌هایی با قدمت 660 سال مورد بررسی قرار بگیرد . 
با امکاناتی که فرگشت فن آوری در دهه 1930 فراهم آورده نوح یک یافته هیجان‌انگیز به حساب می‌آید . با آزمایش دی ان ای او می‌تواند برای محققان و باستان‌شناسان ِ موزه درک عمیقی از هر چیز حیاتی در دوره زمانی خود فراهم آورد . دوره‌ای که اطلاعات اندکی از آن در دسترس است . 
هر نوع اطلاعاتی در مورد مردم اور کمیاب بوده و این کشف می‌تواند دانستنی‌های مربوط به رژیم غذایی ، بیماری ، فشار روانی ، ضربه روحی و حتی دودمان یک دولت شهر سومری باستانی در میان‌رودان را کامل کند . فکر اینکه این اسکلت چه چیزهایی می‌تواند برای ما رو کند نوح را به اسکلتی بسیار مهم در موزه تبدیل کرده 

/ 1 نظر / 28 بازدید
Armin

Khabare mohemi hast mamnon