نکاتی در مورد سیاره زهره

اغلب زمین و زهره را دو قلوی هم مینامند ولی زمین کجا و زهره کجا ... بهیچ وجه از نظر ویژگی ها شبیه بهم نیستند ولی از نظر اندازه – جرم و چکالی و گرانش شباهت زیادی بهم دارند .

زهره داغ ترین سیاره منظومه شمسی است . نه فقط به خواطر اینکه نزدیک به خورشید است بلکه به دلیل جو ضخیمی که دارد گرما و دما را در درون خود به دام میاندازد . طوری که دما تا 465 درجه سانتی گراد افزایش میابد. انقدر داغ که حتی سرب را نیز ذوب میکند .

جو درون زهره جهنمی است و از دی اکسید کربن و ابرهای سولفوریک اسید تشکیل شده است. فشار سطح زهره 90 برابر زمین است . دانشمندان مقداری اب نیز در جو  این سیاره یافت کردند  - هیچ اب مایعی بر سطح ان وجود ندارد . کاملا خشک و داغ است . دو سوم سطح ان دشت های صاف و مسطح وجود دارد .

زهره 243 روزِ زمینی طول میکشد تا به دور خودش بچرخد . هسته فلزی ان نمیتواند میدانی مغناطیسی به قدرت زمین ایجاد کند . نکته جالب در مورد زهره این است در این سیاره به دلیل چرخش برعکسش نسبت به  بقیه سیارات خورشید از غرب طلوع میکند .

225 روز طول میکشد زهره به دور خورشید بچرخد .

 

ترکیبات سیاره زهره :

96.5 درصد دی اکسید کربن – 3.5 درصد نیتروژن و کمی سولفوریک اسید و اب و ارگون و کربن و مونواکسید و هلیوم نیز دارا است .

 

نزدیک ترین فاصله اش به خورشید =107476000کیلومتر

دورترین فاصله اش به خورشید =108942000 کیلومتر

میانگین فاصله = 108208930 کیلومتر

 

طوفانهایی با سرعت 360 کیلومتر بر ساعت در سطح این سیاره وزیده میشه

فضا پیمای ونوس اکسپرس اژانس فضایی اروپا در سال 2005 تصاویری جالب از رعد و برق را در سیاره زهره کشف کرد . در زهره ابی در کار نیست که از ابرهایش ببارد بلکه جنس ابرها از اسید سولفوریک است . اژانس فضایی اروپا شوروی و امریکا هر یک فضاپیماهایی به سمت زهره فرستادند – سال 1962  NASA's Mariner 2  حدود 34760 کیلومتر در جو ونوس حرکت کرد . سفینه شوروی  Venera 7 اولین کاوشگری بود که روی این سیاره برای مدتی نشست و سپس جزقاله شد همچنین سفینه دیگر شوروی  Venera 9  تصاویری از این سیاره مخابره کرد .

 NASA's Magellan سفینه امریکایی حدود 98 درصد سیاره زهره را نقشه برداری کرد . سفینه اژانس فضایی اروپا  Venus Express حدود 8 سال در مدار این سیاره به سر برد

 

 { با نام سایت و نویسنده اشتراک گذاری کنید }

http://www.space.com/44-venus-second-planet-from-the-sun-brightest-planet-in-solar-system.html

/ 0 نظر / 142 بازدید