پادماده و پاد گیتی

نخستین پادذره که اسمش پادالکترون بود {پوزیترون }  کشف شد / پوزیترون از هر نظر مثل الکترون است ولی بارش مثبت میباشد .

در سال 1955 شتاب دهنده ذرات  در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی به نام "بواترون " نخستین پوزیترون را تولید کرد . پس این ذره به غیر داشتن بار منفی با پروتون یکسان است این یعنی میتوان پاد اتم ساخت در واقع پاد عناصر و پادشیمی و پادزمین و حتی پاد گیتی نیز از لحاظ نظری ممکن پذیر است .

دانشمندان در شتاب دهنده های بزرگ با کوبیدن پروتونها به هم به دنبال شکار ذرات ریز اتمی هستند نمونه اش شتاب دهنده بزرگ ذرات در سرن سوییس که هم اکنون دانشمندان بزرگی در اقصی نقاط دنیا مشغول فعالیت هستند به روی بزرگترین پروژه علمی بشر .

در سال 1995 سرن اعلام کرد که 9 اتم پادهیدروژن را ساخته است .کاری تاریخ ساز صورت گرفت  . ازمایشگاه فرمی لب نیز با اعلام ساخت یک صد اتم پادهیدروژن همان کا ر را نیز انجام داد .

شاید تا سال 2020 ضریب سرعت ساخت پاد اتم و ذرات سه برابر شود . در سال 2004 برای ساخت چند تریلینیوم گرم پادماده برای سرن 20 میلیون دلار خرج برداشت . پس برای ساخت یک گرم پاد ماده 100 کواردیلیون دلار خرج نیاز است .

در گزارشی از سرن امده حتی کل پاد ماده ساخته شده در این ازمایش گاه را در مجاورت ماده قرار دهیم فقط انرزی لازم برای روشن کردن یک لامپ برای چند دقیقه را دارد .

نگه داشتن پاد ماده در ظرف عادی به منزله خودکشی است . وقتی به دیواره ها برخورد کند نابود میشوند . پس چطوران را حمل و نقل میکنند ؟ نخست پاد ماده را به صور گازیاز یونها یونیذه میکنند  و  سپس ان را با ایمنی در یک بطری مغناطیسی محصور میسازند  .

میدان مغناطیسی از برخورد پاد ماده با دیواره های ظرف جلوگیری میکند .

برای ساخت موتور پاد ماده  ...لازمه در جریانی پایا از پادماده در محفظه احتراق خورانده شود . در انجا با احتیاط با ماده ی عادی ترکیب شود . و انفجاری تحت کنترل صورت کیرد . شبیه انفجاری که درموشک های شیمیایی صورت میگیرد .

سپس یونهای حاصل از این انفجار از انتهای موشک پادماده بیرون میزند و پیش رانش صورت میگیرد به دلیل کارایی پادماده در تبدیل ماده به انرژی در تئوری این یکی از جذاب ترین طرح های موتور برای فضاناوهای اینده است . در مجموعه فیلمهای "پیشتازان فضا " پادماده منبع انرژی سفینه اینتر پرایز بود . جرالد اسمیت فیزیک دان دانشگاه ایلتی پنسیلوانیا اعتقاد داشت 4 میلی

گرم پوزیترون برای رساندن موشک پادماده به بهرام تنها در عرض چند هفته کفایت میکند .

گام نخست در ساخت این سوخت باریکه هایی از پادپروتونها در شتاب دهنده ذرات  و سپس ذخیره کردن انها در تله پنینگ است که اسمیت در ان را ساخت . وزنه تله پنینگ 100 کلوگرم است .

حدود یک تریلینیوم  پاد پروتون در میدان مغناطیسی ذخیره خواهد شد  .

اگرچه پاد ماده گران ترین ترکیب بر روی زمین است و قیمتش هر سال دارد کاهش پیدا میکند{ قیمت تقریبی ان فعلا هر گرمی 62 تریلیون دلار است !!! }

سوالی که وجود دارد این است که چرا گیتی بیشتر از ماده ساخته شده ؟  تا پاد ماده ... ایا پاد ماده و ماده اگر در ابتدای عالم مقادیری یکسان داشتند نباید هم را نابود میکردند ؟

 ساخاروف دانشمند روس برای شوروی  در دهه پنجاه میلادی بمب هیدروژی را اختراع کرد./ او این نظریه را پیش کشید که در اغاز گیتی در مقدار ماده و پاد ماده تفاوتهایی اندک و جزئی وجود داشت . او این عدم تفارن را نقص {} نهاد ساخاروف عملا فرض کرد که تمام اتمهای در گیتی امروزین بازمانده ای از تعدیل تقریبا کامل ماده و پاد ماده هستند و بیگ بنگ باعث تعدیل کیهانی ان دو شد .

تمام اتمهای بدن ما حاصل بازمانده برخورد کیهانی ماده و پاد ماده است .

فوران گرهایی از پاد ماده در کهکشان راه شیری نه چندان دور تر از مرکز کهکشانمان توسط " دکتر ویلیام پارسل " از دانشگاه نورث وسترن کشف شد . گویی نهری از پاد ماده وجود دارد که در برخورد با گاز هیدروژن« تابش گاما ی مشخصی در 1.02 میلیون الکترون ولت را ایجاد میکند . اگر این ستون پاد ماده به طور طبیعی موجود است انگاه شاید دیگر بسته های پاد ماده در گیتی وجود داشته باشند ه در بیگ بنگ از بین نرفته اند !!

با این فرض که پاد ماده در اون بیرون است پس برای درو کردن ان میتوان از پیشرانش فضا ناو ها استفاده کرد .

برخی معتقدند .واکنشهای کنترل شده ماده- پاد ماده میتواند در سوخت فضا پیماها انهم تنها با 30 میلیو گرم ما را به سیاره کوتوله پاوتو برساند . و حتی با 17 گرم پاد ماده میتوان ب راحتی یک کشتی فضایی را به نزدیک ترین همسایه منظومه شمسی یعنی الفا پروکسیما قنطورس  رسانید { که 4.2 سال نوری از ما فاصله دارد }

با کارهای پیشگامانه " پل دیراک "  یکی از برجسته ترین فیزیک دان های سده بیستم کشف پاد ماده عملا به 1928 باز میگردد / دیراک متولد 1902 کسی بود که صاحب کرسی لوکاسین در دانشگاه کمبریج بود همون کرسی که نیوتون داشت و هم اکنون در اختیار استیون هاوکینگ است .

وی انقلابی در سال 1925 در زمینه کوانتوم انجام داد نظریه کوانتوم بر اساس این ایده بود که ذرات همانند الکترون را نه به صورت ذره نقطه مانند بلکه به صوورت نوعی موج بیان کرد که با معادله موج مشهور " شرودینگر" توصیف میشود . ولی دیراک وجود نقصی در معادله شرودینگر پی برد . این تنها به توصیف الکترونهایی میپرداخت که با سرعت پایین حرکت میکنند . در سال 1928 پل دیراک معادله اصلاح شده برای معادله شرودینگر پیشنهاد داد که کاملا از نظریه انیشتین پیروی میکرد .

چند سال پس از دیراک پیش بینی خیره کننده ی خورا بیان کرد  .... شخصی به نام کار اندرسن  عملا پاد الکترون را کشف کرد و در سال 1933 دیراک جایزه نوبل را از ان خود کرد .

به بیان دیگر پاد ماده اولین بار توسط معادله دیراک دو جواب داد . یکی برای ماده و دیگری برای پاد ماده .

معادله دیراک نه تنها وجود پاد ماده را پیش بینی کرد بلکه برای اسپین الکترون را نیز پیش بینی کرد .

اما سوال بزرگ تر . اگر برای هر ذره یا عنصر یا ماده یا هر چیزی پاد انها نیز وجود دارد ایا پادگرانش هم ممکنه ایا پاد گیتی هم وجود دارد ؟

چرا طبیعت پاد ماده را مجاز دانسته ؟ ایا پاد گیتی ها بر این اسا میتوانند وجود داشته باشند ؟

تا جایی که دانشمندان نظریه دادند میتواند جود داشته باشد هر چند تناقضاتی وجود دارد که در اینجا به انها نمیپردازیم .

 

تهیه شده توسط مدیر سایت هوش فرازمینی –

{لطفا با نام وبلاگ به اشتراک بگذارید }

 

/ 0 نظر / 132 بازدید