خوشامدگویی مریخ به کاوشگر جدید ناسا

تغییرات عظیم آب و هوایی در اثر از بین رفتن سپر مغناطیسی مریخ ایجاد شده که این سیاره را در برابر پرتوهای خورشیدی و کیهانی آسیب‌پذیر کرده است؛ پرتوهای یونیزه شده باعث از بین رفتن جو ضخیم و محافظتی این سیاره شده و در نهایت آن را به بیابانی خشک مبدل کرده است. 

رمزگشایی از اسرار سیاره سرخ با مدارگرد «ماون» 

ناسا اکنون قصد دارد با استفاده از مدارگرد 671 میلیون دلاری «ماون»، گذشته باستانی مریخ را مورد مطالعه قرار دهد؛ مأموریت اصلی این کاوشگر، رمزگشایی از اسرار تبدیل شدن دوقلوی زمین به سیاره‌ای سرد و خشک اعلام شده است. 

مدارگرد اکتشافی جدید ناسا در تاریخ 18 نوامبر 2013 میلادی (27 آبان 92) بوسیله موشک اطلس 5 از پایگاه فضایی کیپ کاناورال فلوریدا به فضا پرتاب شد. 

بر اساس اعلام ناسا، مدارگرد «ماون» پس از یک سفر 10 ماهه، ساعت 02:24 به وقت گرینویچ 22 سپتامبر (ساعت 05:54 بامداد دوشنبه 31 شهریور) توسط گرانش ضعیف این سیاره گرفتار شده و در مدار قرار گرفت. 

بجز مریخ‌نوردهایی که بر سطح مریخ حضور دارند، سه مدارگرد شامل فضاپیمای اودیسه مریخ و مدارگرد اکتشافی مریخ (MRO)‌ ناسا و کاوشگر مارس اکسپرس آژانس فضایی اروپا در حال حاضر در مدار این سیاره قرار دارند. 

با رسیدن نخستین مدارگرد مریخ هند (MOM) تا سه‌شنبه شب، تعداد مدارگردهای فعال در اطراف سیاره سرخ به رقم پنج خواهد رسید. 

کاوشگر «ماون» طی یکسال حضور و چرخش در مدار مریخ، علاوه بر بررسی سطح سیاره، ‌لایه نازک گازهای باقی مانده در جو را نیز مورد بررسی قرار خواهد داد؛ یکی از سه ابزار علمی این مدارگرد مشابه ابزار تحلیل گاز مریخ‌نورد کنجکاوی است که امکان استنشاق جو و ترکیبات شیمیایی موجود در آن را فراهم می‌کند. 

این مدارگرد با طول بال 11 متر در ابعاد یک اتوبوس، طی مدت حضور در مدار مریخ شاهد عبور دنباله‌دار C/2013A1 موسوم به Siding Spring از فاصله 132 هزار کیلومتری این سیاره خواهد بود.

/ 0 نظر / 9 بازدید