حقایقی در مورد سیاره مشتری

سیاره مشتری به قدر بزرگ است که حتی تا 1300 عدد زمین در ان میتوان جا داد . بیشتر این سیاره از گازهای هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است . وزن سیاره مشتری بیش از دو برابر کل سیارات منظومه شمسی است. سرعت وزش بادها در این سیاره به 640 کیلومتر بر ساعت میرسد .

از ویژگی های دیگر این سیاره وجود لکه قرمزی است که 300 سال است که این طوفان در حال اتفاق افتادن است . این طوفان معروف به " لکه بزرگ قرمز مشتری " است

---------------------------

میدان مغناطیسی سیاره مشتری 20000 بار قوی تر از میدان مغناطیسی زمین میباشد . همه میدانیم میدان مغناطیسی یک سپر حفاظتی و حیاتی برای زمین و موجودات است چرا که از ما در برابر ذرات الکتریکی و طوفانها و بادهای خورشیدی و کیهانی دفاع میکند .

مشتری از هر سیاره دیگری در منظومه شمسی سریعتر به دور خودش میچرخد طوری کهه 10 ساعت تنها طول میکشد تا یک چرخ به دور خود بزند . در صورتیکه زمین 24 ساعت طول میکشه .

----------------------------  

حدود 89.8 درصد ترکیب این سیاره هیدروژن است و 10.2 درصد هلیوم میباشد . البته ترکیبات دیگر متان و امونیا اب و اتان نیز دیده میشود

هسته ی مشتری ده بار پر جرم تر از سیاره زمین است و از لایه های مختلف از جمله هیدروژن مایع فلزی تشکیل شده است .

دورترین فاصله مشتری تا خورشید = 816081400 کیلومتر

نزدیک ترین فاصله مشتری تا خورشید =740742600 کیلومتر

میانگین = 778412020کیلومتر

--------------  

 

مشتری دارای 63 قمر شناخته شده میباشد . 4 تای ان پیش تر گفتیم معروف هستند به قمر های گالیله { io – europa-callisto-ganimed }

گانیمد بزرگترین قمر موجود در منظومه شمسی است که حتی از پلوتو و سیاره عطارد بزرگتر میباشد . و تنها قمری در منظومه شمسی است که دارای میدان مغناطیسی است . درست مثل یک سیاره . و حتی دارای اقیانوسهای از اب بین لایه های ضخیم خود نیز میباشد .

قمر io بیشترین فعالتی اتشفشانی در منظومه شمسی را دارد گرانش بالای مشتری باعث داغ شدن سطح این قمر و فعالیتهای داغ اتشفشانی شده است .

قمر europa نیز از اب و یخ تشکیل شده است و دارای اقیانوس های پنهان در زیر سطح خود نیز میباشد . و ناسا میگوید پتانسیل وجود حیات را نیز دارا میباشد . و قرار است ماموریتی برای کشف نشانه هایی از حیات به این قمر فرستاده شود .

---------------
مشتری دارای سه حلقه میباشد که اولین بار توسط سفینه ویجر 1 کشف شد . و هر کدام 30 کیلومتری ضخامت دارند . و 6400 کیلومتر درازا .

تا به امروز 7 ماموریت از ورای مشتری عبور کردند ... pioneer 10 – pioneer 11 – voyager 1 –voyager 2 – cassini – new horizon
nasa Galileo

فضا پیماهای ویجر 1 و 2 به ستاره شناسان کمک کردن که نقشه دقیق تری نسبت به قمرهای گالیله تهیه کنند .

--------------------    

 

جاذبه قوی سیاره مشتری به حیات سیاره ای مثل ما کمک به سزایی میکنه و مانع از امدن سیارک های خطرناک به سمت سیاره ما میشه

 { با نام سایت و نویسنده اشتراک بگذارید }

http://www.space.com/7-jupiter-largest-planet-solar-system.html

/ 1 نظر / 88 بازدید
کوروش

مطالبتون عالی بود... اگه میشه اطلاعاتی مفصل از شبه سیاره سدنا بنویسید... ممنون...