کاوشگر کیوریاسیتی ناسا نخستین سال مریخی خود را تکمیل کرد

تصویری که کیوریاسیتی درمریخ از خود برداشته است (NASA/JPL-Caltech/MSSS) 

کاوشگر کیوریاسیتی نخستین سال مریخی خود – معادل با 687 روز در زمین – را در 24 ژوئن تکمیل کرد و به هدف اصلی مأموریتش برای تعیین این که آیا در مریخ زمانی شرایط مساعد برای زندگی میکروبی وجود داشته است یا نه دست یافت. 

یکی ازنخستین یافته های کیوریاسیتی پس از فرود آمدن در سیارۀ سرخ در 2012، یک بستر رود قدیمی بود و از آن این نتیجه را حاصل کرد که حفره ای در مارس به نام "گیل" زمانی برای اشکال ابتدایی زندگی مساعد بوده است. 

از دیگر یافته های مهم کیوریاسیتی در نخستین سال مریخی خود می توان به ارزیابی سطوح پرتو افشانی طبیعی طی پرواز به مریخ و در سطح آن، اندازه گیری عناصر سنگین در مقایسه با عناصر سبک در جوّ مریخ و تعیین سن یک صخره در مریخ و این که این صخره برای چه مدتی در معرض تشعشعات زیانبار قرار داشته است اشاره کرد. 

کیوریاسیتی همچنین در جریان یک توقف به حفاری پرداخت و نمونه ای از سنگریزه های محل را به نام ویندجانا برای تجزیه و پیگیری جمع آوری کرد. 

جان گروتزینگر، دانشمند وابسته به طرح کیوریاسیتی در موسسۀ فن آوری پاسادینا در کالیفرنیا گفت: "هنوز برای نتیجه گیری زود است، ولی ما انتظارداریم که نتایج به دست آمده آنچه را که ما در خلیج یللو نایف آموختیم با آموخته های ما در مانت شارپ ارتباط دهد. ویندجاناه نوز در ناحیه ای قرار دارد که زمانی در آن رودی جاری بوده است. ما نشانه های هایی از تاریخچۀ پیچیدۀ کنش و واکنش میان آب و صخره را مشاهده می کنیم." 

تیم انتظار دارد که به طور مستمر به تطبیق خود با خطرات ناشی از سطح مریخ برای چرخهای کاوشگر نیاز داشته باشد ولی فکر نمی کند که این یک عامل تعیین کننده در مدت عملیات کیوریاسیتی باشد." 
 

/ 2 نظر / 26 بازدید
asheghe farazaminiha

salam vaghean babate matalebe saytet kheyli mamnoonam...man divoone adam fazayi ha hastam,,,,dar hady ke khoonevadam hamishe behem sarkooft mizanan ke to ba in fekra khodeto divoone mikoony....alan ke ba saite to ashna shodam az matalebe saytet beheshoon neshoon midam vali bavar nadaran....darzemn man daram ye saite ro misazam darmorede adam fazayi ha...az bazi matalebe saitet ba zekre manba estefade kardam

asheghe farazaminiha

merci babate rahnamayitoon...moshkel injast ina ke in harfaro ghabool nadaran hata hazer nistan be harfam goosh bedan...masalan man vase madrak ax safine va oon vasayele pishrafte roo ahrame mesro neshooneshoon dadam...vali migan sakhtegiye...kheili doos daram ye madrak beshoon neshoon bedam ke ghane beshan,,,, khodeshoon ghabool nemikonan eshkal nadare...laaghal kamtar mano sarkooft bezanan