حل اسرار لکه‌ سرخ بزرگ سیاره مشتری

این نتایج در تضاد با نظریه دیگری است که منشأ رنگ این لکه را ناشی از مواد شیمیایی سرخ‌رنگ از ابرهای مشتری عنوان می‌کند.

«کوین بینز» از محققان تیم فضاپیمای کاسینی ناسا در آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL)‌ تأکید کرد: مدل‌های ما نشان می‌دهد که این لکه از مواد شیمیایی سرخ‌رنگ لایه ابرهای فوقانی نشأت می‌گیرد که توسط نور خورشید شکسته می‌شوند.

محققان ناسا با استفاده از ترکیبی از داده‌های تهیه شده توسط کاسینی از دسامبر 2000 و آزمایشات مختلف به این نتیجه دست پیدا کردند.

در آزمایشگاه، آمونیاک و گازهای استیلن – مواد شیمیایی موجود در مشتری – با کمک نور فرابنفش منفجر شدند تا تأثیرات خورشید بر روی مواد شیمیایی در ابرهای مرتفع شبیه‌سازی شود.

با این کار ماده قرمز رنگی تولید شد که از طریق طیف‌سنج نقشه‌برداری مادون قرمز و مرئی کاسینی با لکه بزرگ سرخ مورد مقایسه قرار گرفت؛ خواص پراکندگی نور ماده قرمز رنگ تولیدی با مدل مورد بررسی لکه بزرگ سرخ مطابقت داشت.

این نتایج در تضاد با تئوری قبلی است که عنوان می‌کند، رنگ قرمز به علت بالا آمدن مواد شیمیایی تشکیل شده در عمق لایه‌های ابر ایجاد شده است.

مشتری دارای سه لایه ابر اصلی است که در ارتفاعات خاصی در آسمان این سیاره قرار داشته و به ترتیب از بالاترین به پایین‌ترین شامل: ابرهای آمونیاک، آمونیوم هیدروسولفید و ابرهای آبی هستند.

محققان معتقدند که ارتفاع، نقش تعیین‌کننده‌ای در مشاهده رنگ‌ها ایفا کرده و بخش‌های دیگر سیاره مشتری، پالت مخلوطی از رنگ‌های نارنجی، قهوه‌ای و سایه‌ای از قرمز هستند.

/ 0 نظر / 21 بازدید