کشف ستارگانی در راه شیری با روند تکامل متفاوت

یک تیم بین المللی اخترفیزیکدان به رهبری "کریستینا چیپینی " از انستیتوی {Potsdam} ...گروهی از ستارگان غول پیکر قرمز را یافتند که با سیستم ساعت شیمیایی استاندارد کار نمیکند . بر اساس مدل استاندارد در اختر شناسی این ستارگان باید پیر باشند و سن بالا اما در نور مادون قرمز انها کاملا جوان به نظر میایند . موجودیت انها بر اساس مدل استاندارد شیمیایی اخترشناسی در راه شیری قابل توضیح نیست .

این نشان میدهد که تاریخ غنی سازی و تکامل شیمیایی ستارگان در راه شیری پیچیده تر از اصلی است که قبلا فرض میشده است .

ستاره های عظیمی و پرجرمی که هسته ان ها در حال فرو پاشی است در اثر سوپرنوا منفجر میشه و فضای میان ستاره ای را مملو از عناصری مثل اکسیژن و دیگر انواع عناصر میکند  . نوعی از این ابرنواختر های خاص وجود دارد که در بازه زمانی کوتاه تولید اهن میکند و بعد مدت طولانی میمیرد .

تاخیر های زمانی بین غنی سازی میان ستاره ای به وسیله عناصر و اهن میتواند بعنوان یک ساعت شیمیایی استاندارد در اختر شناسی استفاده شود در واقع این مدل برای اکثر ستارگان راه شیری استفاده میشود .

نویسندگان مطالعه جدید میگویند افزایش عناصری مثل اهن بر پیر بودن و قدیمی بودن ستاره نسبتی ندارد و این فقط میتواند در اکان بررسی تخمین دقیق تر سن ستاره ما را یاری کند .

به نظر میرسد گروه کشف شده از این غول های قرمز جوان باشند اما با عناصر مختلف غنی شدند . مطالعات و مشاهدات اینده از این مناطق و اینگونه ستارگان میتوانند به درک ما از تکامل شیمیایی راه شیری و ستارکانش کمک به سزایی بکند

آرش آریامنش – وبلاگ هوش فرازمینی

منبع : phys.org 

 

/ 0 نظر / 16 بازدید