تکامل یا فرگشت {قسمت یازدهم }

همراه سنگواره های این گونه از انسان سنان ابزار سنگی هم یافت شده. همچنین کنار آنها سنگواره ی یک بچه فیل ماقبل تاریخ به نام " استگودون stegodon " هم یافت شده که به نظر می رسد، شکار این انسان های اولیه بوده است. این یافته نشان می دهد که آنها از گوشت حیوانات تغذیه می کرده اند.

انسان فلورسی جثه و مغز کوچکی داشته، بطوریکه ابتدا فکر کردند او یک انسان مبتلا به بیماری میکروسفالی بوده. ولی بعدها با مقایسه جمجمه او با ده بیمار مبتلا به این بیماری تفاوتهای بسیاری بین آنها دیدند. بررسی استخوان های مرد فلورسی همچنین نشان داد که او بیشتر شبیه انسان ها و میمون های اولیه بوده تا انسان های مدرن. برای مثال شباهت هایی بین استخوان های انسان فلورسی با استخوان های شامپانزه ها یا انسان سانان (هامینیدهای) نخستین مانند "استرالوپیتکوس ها" دیده می شود. از روی دندان ها و نیز فقدان چانه در انسان فلورسی هم به خوبی می توان به تفاوتش با انسان مدرن پی برد . قامتش به حدود یک متر می رسیده است. لازم به ذکر است که این انسان های کوچک جثه، کاملا" روی دو پا و ایستاده راه می رفته اند و مردها جثه بزرگتری نسبت به زن ها داشته اند.

دندانهای آنها نسبت به جثه شان بزرگ بوده. شانه ها متمایل به جلو. استخوان پیشانی متمایل به عقب و نسبت به استخوان ساق و ران کوتاهشان پاهای بزرگی داشته اند.

فیل های کوچک و خزندگان بزرگ را شکار می کرده اند و قادر بوده اند از عهده نبرد با شکارچیان بزرگی مانند کومودو بر بیایند.

پژوهشگران این احتمال را می دهند که آنها از آتش هم استفاده می کردند.

کارشناسان علت رشد کم مغز آنها نسبت به سایر هومو ها مخصوصا هومو های هم عصر آنها یعنی هومو ساپینس ها را محدود شدن آنها در یک جزیره کوچک با شکارچیان اندک و منابع غذایی محدود می دانند. البته همانطور که گفته شد، اصطلاح اجداد انسان مدرن امروزی مطمئنا برای انسان فلورسی کاربردی ندارد

 

{این پستها تا 14 قسمت ادامه دارد - قسمتهای قبل به ترتیب مطالعه شود - با نام سایت و نویسنده اشتراک بگذارید } 

/ 1 نظر / 32 بازدید
یاسین

مطالبت عالیه چند روزی هست که دارم وبلاگتو میخونم موفق باشی [قلب]