اشنایی با ویژگی های سیارات منظومه شمسی

عطارد: عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید است و شباهت زیادی به کره ماه دارد. این سیاره خاکستری صخره ای مانند پوشیده از گودال های به شکل دهانه آتش فشان است. دمای عطارد تا ۴۳۰ درجه سانتی گراد بالا می رود ؛ یعنی دمایی که در آن فلز سرب ذوب می شود. در طول شب دمای عطارد تا ۱۸۳-درجه سانتی گراد پائین می آید.

نزدیک ترین فاصله عطارد تا خورشید : ۴۶ میلیون کیلومتر ( ۰.۳۰۷ AU )
دورترین فاصله تا عطارد تا خورشید : ۷۰ میلیون کیلومتر ( ۰.۴۶۶ AU )
میانگین فاصله عطارد تا خورشید : ۵۷ میلیون کیلومتر ( ۰.۳۸۷ AU )
نزدیک فاصله عطارد به زمین : ۷۷،۳۰۰،۰۰۰ کیلومتر

ناهید: ناهید همیشه پوشیده از ابر های انبوه و متراکم است. به همین علت سطح صخره این سیاره را نمی توان دید. در سال ۱۹۹۱ میلادی، فضاپیمای (ماژلان ) با استفاده از رادار ، نقشه ای از سطح زهره تهیه کردن. امواج رادار پس از عبور از میان ابر ها و جو متراکم ناهید ،‌با سطح آن برخورد کردند و دوباره منعکس شدند. ‍ فضاپیمای ماژلان بارها به دور ناهید چرخید و در هر گردش مقداری از نقشه ی سطح این سیاره را کامل کرد هیچ موجود زنده ای در سطح زهره نمی تواند زندگی کند ، چون دمای آن بیش از ۴۵۰ درجه سانتی گراد است.

نزدیک ترین فاصله ناهید تا خورشید : ۱۰۷ میلیون کیلومتر ( ۰.۷۱۸ AU )
دورترین فاصله ناهید تا خورشید : ۱۰۹ میلیون کیلومتر ( ۰.۷۲۸ AU )
میانگین فاصله ناهید تا خورشید : ۱۰۸ میلیون کیلومتر ( ۰.۷۲۲ AU )
نزدیک ترین فاصله ناهید تا زمین : ۴۰ میلیون کیلومتر

زمین: زمین شرایط منحصربفردی دارد. هیچکدام از سیارات دیگر آب مایع و جو پر اکسیژن نداشته و حیات در آنها وجود ندارد. تکامل تدریجی زمین که ۴.۵ میلیارد سال طول کشیده است، همچنان بطور طبیعی و نیز بر اثر فعالیتهای انسان ادامه خواهد داشت. همچنین چگالی زمین از تمام سیارات دیگر بیشتر است. جو زمین گازهایی دارد که در برابر تشعشعات مضر خورشید از موجودات زنده محافظت می کند. در عین حال ، جو زمین به نور و حرارت خورشید اجازه عبور می دهد. 

نزدیک ترین فاصله زمین تا خورشید : ۱۴۷ میلیون کیلومتر ( ۰.۹۸ AU )
دورترین فاصله زمین تا خورشید: ۱۵۲ میلیون کیلومتر ( ۱.۱ AU )
میانگین فاصله زمین تا خورشید : ۱۵۰ میلیون کیلومتر ( ۱ AU )

مریخ: مریخ چهارمین سیاره در سامانه خورشیدی است که در مداری طولانی تراز زمین و با سرعتی کمتر از زمین حرکت می‌کند. هر یک باری که به بدور خورشید می‌چرخد معادل ۶۸۷ روز (روز زمین) به درازا می‌کشد و شب و روز کمی طولانی‌تر از کره زمین است. بزرگی این سیاره نزدیک به یک دوم زمین است و قطر آن ۶۷۹۰ کیلومتر می‌باشد. مریخ ، سیاره سرخ فام منظومه شمسی ، نصف زمین قطر دارد و مساحت سطح آن برابر با مساحت خشکیهای روی زمین است. مریخ دو قمر کوچک دارد که نام‌های خود فوبوس(ترس) و دیموس(وحشت) را از یاران اسطوره‌ای مارس(مریخ) خدای جنگ گرفته‌اند.

نزدیک ترین فاصله مریخ تا خورشید : ۲۰۵ میلیون کیلومتر ( ۱.۳۸ AU )
دورترین فاصله مریخ تا خورشید : ۲۴۹ میلیون کیلومتر ( ۱.۶۶ AU )
میانگین مریخ تا خورشید : ۲۲۸ میلیون کیلومتر ( ۱.۵۲ AU )
نزدیک فاصله مریخ تا زمین ۵۵ میلیون کیلومتر

مشتری: مشتری می‌تواند ۱۳۰۰ زمین را درخود جای دهد. مشتری گوی غول پیکری آمیخته از گاز و مایع است و گمان می رود مقداری سطح جامد داشته باشد. سطح سیاره از ابرهای ستبر زرد، قرمز، قهوه‌ای و سفید رنگ پوشیده شده‌است. بخش های روشن تر «ناحیه» و بخش های تاریک تر «کمربند» نامیده می‌شوند. کمربندها و ناحیه‌ها به موازات استوای سیاره قرار دارند. مشتری همچنین گرانش بسیار قوی نیز دارا می باشد. مشتری حداقل دارای ۶۷ ماه‌است که ۱۶ ماه آن قطری بیش از ۱۰ کیلومتر دارند. چهار ماه از بزرگترین ماه‌های مشتری به ترتیب دوری از این سیاره عبارتند از: آیو، اروپا، گانیمد و کالیستو. این چهار ماهک را قمرهای گالیله‌ای می‌نامند زیرا ستاره‌شناس ایتالیایی گالیله آنها را در سال ۱۶۱۰ به وسیله اولین تلسکوپ پیدا کرد.

نزدیک ترین فاصله مشتری تا خورشید : ۷۴۱ میلیون کیلومتر ( ۴.۹۵ AU )
دورترین فاصله مشتری تا خورشید : ۸۱۷ میلیون کیلومتر ( ۵.۴۶ AU )
میانگین فاصله مشتری تا خورشید : ۷۷۹ میلیون کیلومتر ( ۵.۲۰ AU )
نزدیک فاصله مشتری تا زمین : ۵۸۸ میلیون کیلومتر

زحل: سیاره زیبای زحل جواهر منظومه شمسی است ، اما نباید به آن خیلی نزدیک شد. بادهای جو بالای آن پنج برابر سریع تر از قوی ترین تند باد های زمین هستند. حلقه های زحل از میلیون ها تکه یخ ، سنگ و ذرات غبار تشکیل شده اند. برخی از این تکه ها کوچکتر از یک دانه ریز شن و برخی بزرگ تر از یک خانه است. زحل علاوه بر حلقه های خود ۶۲ قمر دارد که تیتان با قطر ۵۱۵۰ کیلومتر بزرگترین آنهاست. چهار قمر رئا، دیونه، تتیس و یاپتوس نیز قطرهایی بین ۱۰۵۰ کیلومتر و ۱۵۳۰ کیلومتر را دارا می‌باشند. قمر رئا دارای یک سیستم حلقه مجزا و اتمسفر خاص است. بیشتر قمرهای دیگر بسیار کوچک هستند و ۳۴ عدد از آنها دارای قطر کمتر از ۱۰ کیلومتر میباشند. ۱۴ قمر دیگر دارای قطر بین ۱۰ تا ۵۰ کیلومتر هستند.

نزدیک ترین فاصله زحل تا خورشید: ۱.۳۵ میلیارد کیلومتر ( ۹.۰۵ AU )
دورترین فاصله زحل تا خورشید : ۱۵۱۰۰۰۰۰۰۰ کیلومتر ( ۱۰.۱۲ AU )
میانگین فاصله زحل تا خورشید : ۱۴۳۰۰۰۰۰۰۰ کیلومتر ( ۹.۵۸ AU )
نزدیک فاصله زحل تا زمین : ۱.۲ میلیارد کیلومتر

اورانوس: اورانوس چهارمین سیاره از نظر اندازه و سومین سیاره از نظر جرم در منظومه شمسی است. اورانوس هر ۸۴ سال و ۷ روز یک بار به دور خورشید می‌گردد.گازهای شناور در اتمسفر اورانوس رنگ آبی-سبز زیبایی به این سیاره داده اند. اورانوس متمایل به پهلوی خود است. ستاره شناسان گمان می کنند که احتمالا یک شی بزرگ به شدت به این سیاره برخورد کرده و سبب تمایل بیشتر آن به یک سمت شده است . اورانوس ۲۷ قمر طبیعی دارد که از آن ده قمر توسط ویجر ۲ کشف شد. (۹ قمر در ژانویه ۱۹۹۶ کشف شده و در نام آنها ۱۹۹۶ وجود دارد و یک قمر در ۳۱ دسامبر ۱۹۹۵ کشف و در نام آن ۱۹۹۵ وجود دارد.) بیرونی‌ترین قمر آن اوبرون و بزرگترین قمر آن تیتانا با قطر ۱٬۵۸۰ کیلومتر است. دو قمر کوردلیا و اوفلیا لبه‌های حلقه اپسلیون را جاروب می‌کنند.

نزدیک ترین فاصله اورانوس تا خورشید: ۲.۷۵ میلیارد کیلومتر ( ۱۸.۴ AU )
دورترین فاصله اورانوس تا خورشید : ۳.۰۰ میلیارد کیلومتر ( ۲۰.۱ AU )
میانگین فاصله اورانوس تا خورشید : ۲۸۸۰۰۰۰۰۰۰ کیلومتر ( ۱۹.۲ AU )
نزدیک فاصله اورانوس تا زمین : ۲۵۷۰۰۰۰۰۰۰ کیلومتر

نپتون: سیاره نپتون ممکن است هم چون اقیانوسی گرم و مرطوب (استواییی)، بزرگ و آبی رنگ به نظر بیاید . اما این سیاره گرم نیست ، بلکه مثل تمام سیارات گاز دار دیگر ، بسیار سرد است. باد های شدید و چرخش های سریع سیاره نپتون سبب شده اند که این سیاره یکی از طوفانی ترین سیارات باشد. نپتون دارای چهارده قمر شناخته شده‌ میباشد، که بزرگترین آن تریتون است که توسط ویلیام لاسل در ده اکتبر ۱۸۴۶ ده روز بعد از کشف خود نپتون کشف شد. جدیدترین قمر آن S/2004 N 1 نام دارد که بعنوان چهاردهمین قمر شناخته‌شده‌ ،در سال ۲۰۱۳ توسط تلسکوپ فضایی هابل کشف شده است. این قمر همچنین کوچکترین قمر در سیستم نپتون است و وسعتی برابر ۲۰ کیلومتر دارد و هر ۲۳ ساعت یک گردش را به دور این سیاره کامل می‌کند.

نزدیک ترین فاصله نپتون تا خورشید : ۴۴۵۰۰۰۰۰۰۰ کیلومتر ( ۲۹.۸ AU )
دورترین فاصله نپتون تا خورشید: ۴۵۵۰۰۰۰۰۰۰ کیلومتر ( ۳۰.۴ AU )
میانگین فاصله نپتون تا خورشید : ۴.۵۰ میلیارد کیلومتر ( ۳۰.۱ AU )
نزدیک فاصله نپتون تا زمین : ۴.۳ میلیارد کیلومتر

پلوتو نیز از نظر بزرگی پس از اریس، دومین سیاره کوتوله منظومه خورشیدی میباشد که از هنگام کشف در سال ۱۹۳۰ تا ۲۴ اوت ۲۰۰۶ نهمین سیاره سامانه خورشیدی بود. اما اکنون بنا بر تعریف نوین اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی یک سیاره کوتوله و همچنین به عنوان نمونهٔ نخست از رده جدید اجرام فرانپتونی به شمار می‌رود. پلوتو پنج قمر دارد، شارون بزرگ‌ترین قمر پلوتون سال ۱۹۷۸ کشف شد و تا سال ۲۰۰۵ یگانه قمر پلوتو محسوب می‌شد. در همان سال دو قمر دیگر آن یعنی نیکس و هیدرا با تلسکوپ فضایی هابل کشف شد. تلسکوپ فضایی هابل قمر P4 و قمر P5 را در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به عنوان کوچک‌ترین اقمار پلوتو کشف کرد.

نزدیک ترین فاصله پلوتو تا زمین : ۴۴۴۰۰۰۰۰۰۰ کیلومتر ( ۲۹.۷ AU )
دورترین فاصله پلوتو تا زمین : ۷۳۸۰۰۰۰۰۰۰ کیلومتر ( ۴۹.۳ AU )
میانگین فاصله پلوتو تا زمین : ۵۹۱۰۰۰۰۰۰۰ کیلومتر ( ۳۹.۵ AU )
نزدیک فاصله پلوتو تا زمین : ۴۲۸۰۰۰۰۰۰۰ کیلومتر

/ 0 نظر / 2327 بازدید