ویجر ۱ : داخل منظومه شمسی است یا خارج ؟

به گزارش بیگ بنگ، ویجر ۱ که در سپتامبر ۱۹۷۷ پرتاب شد به زودی به اولین فضاپیمایی تبدیل می شود که به طور رسمی منظومه ی شمسی را ترک کرده است. یا که آیا قبلأ منظومه را ترک کرده است؟ ترجیحأ، دانشمندان داده های ویجر را بررسی می کنند تا مدرکی در مورد تغییر نوع ذرات کشف شده پیدا کنند. در ناحیه ی انتقالی که اخیرأ این فضاپیما در آن سفر کرده است، ذرات خورشید با انرژی کم بیشتر از ذرات با انرژی بالا هستند و در فضای بین ستاره ای با سرعت در حال حرکتند و «میان ستاره ای محلی» (LISM) نیز نامیده می شوند.» ابزارآلات ویجر کشف کردند که در غلظت هر کدام از این ذرات به مدت بیش از یکسال تغییرات چشمگیری رخ داده و بی شک به ذراتی با انرژی بالا گرایش پیدا کرده اند – یا حداقل ذرات خورشیدی شان به شدت افت پیدا کرده – و محققان دانشگاه مریلند ادعا می کنند این امر همراه با مدلشان از میدان مغناطیسی خورشیدی متخلخل نشان می دهند که ویجر وارد محلی دیگر شده است.

مارک سوئیسداک ( Marc Swisdak )، دانشمند محقق دانشگاه مریلند (UMD) و نویسنده ی پیشتاز مقاله ای جدید به نام «مجله ی علمی اختر فیزیک» که این هفته منتشر شده بیان کرد: «این عقیده تا حدی بحث بر انگیز است، اما به عقیده ی ما، ویجر سرانجام منظومه ی شمسی را ترک کرد و در واقع سفرش در کهکشان راه شیری را آغاز کرده است. »در واقع، گروه دانشگاه مریلند بیان کردند که ویجر سال گذشته از محدوده ی بیرونی مغناطیسی خورشید یعنی به اصطلاح هلیوسفر (حبابی از ذرات باردار به دور خورشید که خورشید ایجادش کرده است) عبور کرده است. 

چه ویجر در داخل منظومه ی شمسی باشد، چه در خارج از آن – هرچند مشخص شده است – نکته ی مهم این است که فضاپیماهای با ارزش ویجر ۳۶ سال پس از پرتابش و مدت زیادی پس از آخرین مشاهداتشان از سیاره ما هنوز در حال انجام تحقیقات پیشگامانه در مورد همسایگی کیهانی مان است و این چیزی است که هیچکس نمی تواند در موردش استدلال کند.

/ 0 نظر / 14 بازدید