فرگشت یا تکامل { قسمت سوم }

از مشخات سنگواره (فسیل) می توان نتیجه گرفت که وی می توانسته هنگام جویدن فشار زیادی را توسط فک خود وارد بیاورد. مخصوصا برای غذاهایی که با دندانهای آسیاب جویده می شده. دندانهای آسیاب بزرگ و کوچک بسیار عریض و پهن با مینای کلفت و دندانهای پیشین کوچک هستند. استخوانهای صورت بزرگ و متمایل به جلو که موجب یک مزیت برای ماهیچه های مخصوص جویدن می شوند. استخوانهای کناری صورت بسیار برجسته که باعث می شود صورت ظاهری مقعر و گود به خود بگیرد. آرواره پایینی و مکانی که ماهیچه های مخصوص جویدن به آن متصل می شوند بسیار بزرگ است. لبه استخوان جمجمه در بالای سر که از عقب به جلو کشیده شده بزرگ و متمایل به جلو است. foramen magnum (سوراخ زیر جمجمه، حفره ی ورود نخاع به مغز) در این جاندار کوتاه و قلبی شکل است.
از روی بقیه سنگواره های (فسیلهای) بدست آمده تقریبا تمام محققین بر این عقیده اند که او روی دو پا راه می رفته است. همچنین از روی آناتومی استخوانهای دست به این نتیجه رسیده اند که او احتمالا توانایی درست کردن اشیاء سنگی را داشته. یعنی خصوصیتی که تنها مخصوص گونه Homo (انسان سانان) است. البته مورد آخر به علت اینکه اسکلت کامل جاندار پیدا نشده، از اعتبار صد در صد برخوردار نیست.
از روی استخوانهای فک و دندانها می توان این نتیجه را گرفت که P.boisei غذاهای گیاهی مثل دانه های با پوست سخت را مصرف می کرده. همچنین رژیم غذایی او توجیه کننده این مطلب است که چطور این جانور توانسته در کنار دیگر گونه های انسانی مثل هومو هابیلیس و هومو ارکتوس زندگی کند و از بین نرود. اما از بین رفتن و کمبود این دانه ها در اثر تغییرات آب و هوا در طول زمان باعث شد که منابع غذایی او از بین برود و نسل این جاندار منقرض شود.
البته بعضی محققین بر این عقیده اند که گوشت هم مورد مصرف این جاندار بوده که البته این ادعا شواهد علمی کافی ندارد.
همچنین بر سر محیط زیست او توافق نظر نیست. بعضی می گویند او بیشتر محیطهای بسته و پر از درخت را ترجیح می داده و برخی دیگر محیطهای باز با درختان کمتر را محل زیست او می دانند.
منبع = نیچر - ویکی پدیا

/ 0 نظر / 29 بازدید