ایا اب زمین از خورشید قدیمی تر است ؟

یک گروه محقق در نشریه تخصصی ساینس پاسخی عجیب به این پرسش داده است: بخشی از این آب یخ زده که امروزه سطح دریاهای کره زمین را پر کرده، میلیون ها سال قبل از بوجود آمدن خورشید موجود بوده است. 

این گروه محقق به رهبری «ایلزدور کلیوز» در دانشگاه میشیگان آمریکا، اعلام کرده اند که مولکول های زندگی بخش آب بخشی از یک ابر بزرگ بین ستاره ای به همراه گاز و غبار بوده است. 

تحقیقات این گروه محقق نشان می دهد که این ابر بزرگ بین ستاره ای به شدت تیره و حدود 263 درجه زیر صفر بوده است. در این ابر بخصوص مولکول های هیدروژن، هلیوم و اندکی ذرات گرد و غبار موجود بوده اند. 

این ابر طی چندین سال نوری توسعه یافته و جرمش بیشتر از خورشید بوده است. سپس به تدریج ذرات غبار و گاز جذب آن شدند و برآمدگی هایی روی آن بوجود آوردند. 

یکی از این برآمدگی ها حدود 6/ 4 میلیارد سال پیش از این توده ابر جدا شده و خورشید را بوجود آورده است. 

برمبنای این فرضیه از غبار بوجود آمده در اطراف خورشید سپس به تدریج سیاره ها یکی پس از دیگری بوجود آمده اند. 

***بخش بزرگی از آب باید قدیمی تر از خورشید باشد 

در نزدیکی خورشید جوان شدت گرما آن قدر بوده که بوجود آمدن آب را در غبار بوجود آمده در اطراف خورشید ناممکن می ساخته است. 

دانشمندان حدس می زنند که تنها در مدار مریخ این امکان بوجود آمده بود که توده های عظیم آب یخ زده بوجود آید. 

میلیون ها سال زمان لازم بود تا این توده های عظیم به زمین رسیده و آب را به این سیاره که خشک و پرغبار بود برساند. 

بنابراین فرضیه، آبی که در دریاهای کره زمین موجود است زمانی قبل از بوجود آمدن خورشید در دورترین نقاط کهکشان بوده و روزی با ستاره های دنباله دار به زمین رسیده است. 

«تیم هاریس» یکی از اعضای گروه تحقیق دانشگاه میشیگان آمریکا و از نویسندگان تحقیق منتشر شده در نشریه ساینس گفته است که در صورت درست بودن فرضیه پیشنهادی آن ها، باید قبول کرد که در سیاره های دیگر نیز می توان به دنبال آب گشت. 

این محقق می گوید اگر قبول کنیم که بخشی از این آب که امروزه سطح دریاها را در کره زمین پرکرده، میلیون ها سال پیش از بوجود آمدن خورشید و زمین ایجاد شده و بخشی از یک ابر بزرگ بین ستاره ای به همراه گاز و غبار بوده، بنابراین می توان امیدوار بود که صدها خورشید دیگر نیز از این ابر بزرگ بوجود آمده باشند. 

او در ادامه می نویسد که بنابراین باید در دیگر سیستم های خورشیدی نیز آب به صورت وسیع موجود باشد و احتمالا زندگی نیز در آن ها جریان داشته باشد.

/ 0 نظر / 28 بازدید