کاوشگر “روزتا” در تعقیب دنباله دار چوموروف

به گزارش بیگ بنگ، دانشمندان تصاویر شگفت انگیزی از دنباله دار چوروموف با نام اصلی ۶۷P/Churymnov-Gerasimenko که تحت تعقیب فضاپیمای روزتا است، منتشر کردند. در واقع تصویر بالا از ۳۶ نمای مختلف ترکیب و بازیابی شده است. سوالی پیش می آید مبنی بر اینکه، چرا هسته این دنباله دار دارای دو بخش است؟ این کشف عجیبی است که نشان می دهد هسته این دنباله دار دارای دو بخش کاملا مجزاست و تصویر آن هفته گذشته توسط فضاپیمای روزتا که به ۱۲ هزار کیلومتری این دنباله دار رسیده ، گرفته شده است. ایده هاینظری در مورد نحوه ایجاد هسته دو بخشی به این صورت میباشد که شاید این دنباله دار در واقع از ادغام دو دنباله دار جداگانه و یا دو بخش از دنباله دار خرد شده ی بزرگ تری که به هنگام یک برخورد کم‌سرعت به هم چسبیدند درست شده باشد.

جیک و آرمله، در مرکز عملیات آژانس فضایی اروپا در آلمان، سرگرم آزمایش نمونه های مشابه ای از کار این کاوشگر هستند. جیکوب اوربانک، مهندس عملیات روزتا می گوید: “در حالی که روزتا بسیار دور از ما در پرواز است، ما در اینجا یک مدل کاربردی از آن را داریم که با آن آزمایش های مختلف را انجام می دهیم. ” آرمله هوبولت، دیگرمهندس عملیات فضاپیمای روزتا نیز می گوید: “ما در اینجا مجموعه کاملی ازابزاری را که رزتا با آن مجهز است داریم و تعقیب ستاره دنباله دار از طریق روزتا را رصد می کنیم.

” جیکوب اوربانک: “برخی مسائل هستند که صرفا به خود دنباله دار مربوطند، اما برخی تحولات را می توان از روی تاثیر آنها بر ابزار موجود شناسایی کرد. دست آوردهای علمی در جریان است و اخیرا به کمک یک نرم افزار تشخیص داده شد که روی این دنباله دار آب وجود دارد و این کشف بزرگی است.” دانشمندان امیدوارند به زودی اطلاعاتی دقیق درباره ویژگی‌های فیزیکی و معدنی این دنباله‌دار به دست آورند.

/ 1 نظر / 43 بازدید
مرد احساسی

سلام من روزی هزارتا بازدید کننده دارم به این آدرس لینکم کنید http://ehsaa30.ir/ و بگین لینکتون کنم... منتظرم جناب ادمین