جهان های موازی دیگر چه شکلی هستند؟

یک کره ی کامل نمی تواند کار مفیدی انجام دهد یا با محیط برهم کنش داشته باشد.به هر حال با گذشت زمان جنین این تقارن را برهم زده سر و پیکر کوچکی می سازد.
اگرچه تقارن کروی اولیه درهم می ریزد اما جنین هنوز دارای تقارن است.اگر آن را حول محور خود بچرخانیم شکل آن تغییر نخواهد کرد.بنابراین در این مرحله دارای تقارن استوانه ایی است.از نظر ریاضی می گوییم که تقارن اصلی کره هم اکنون به تقارن استوانه شکسته شده است.
به طور مشابه دانشمندان عقیده دارند که جهان در حالتی از تقارن کامل آغاز شده است و تمام نیروها به یک نیرو منتهی می شده اند.
جهان در آن زمان زیبا و متقارن ولی تا حدودی بی استفاده بوده است.
همانطور که می دانیم حیات در این وضعیت بی عیب و نقص نمی توانست وجود داشته باشد.
برای اینکه امکان حیات بوجود آید با خنک شدن جهان ،تقارن باید شکسته شود.
به همین روش برای فهمیدن اینکه جهان های موازی چه شکلی دارند ابتدا باید تقارن برهم کنش های ضعیف، قوی و الکترومغناطیس را بدانیم.
به عنوان مثال نیروی قوی از سه کوارک تشکیل شده است که دانشمندان آن ها را با سه رنگ قراردادی(مثلا قرمز،سفید و آبی) نام گذاری کرده اند.
هدف این است که با معاوضه ی این سه کوارک رنگی،معادلات تغییر نکند.بنابراین باید به گونه ایی معاوضه صورت گیرد که سمت چپ و راست معادله تغییر نکند.
حال به هر نحوی که این معاوضه صورت گیرد که سمت چپ و راست معادلات تغییر نکند ممکن است به ازاء هر معاوضه یک جهان موازی دیگر بوجود آید که در نتیجه یک جهان کاملا متفاوت از ذرات پدید می آید.
در برخی از این جهان ها ممکن است پروتون ها پایدار نبوده و به سرعت به آنتی الکترون تنزل کنند.
چنین جهان هایی همانطور که می دانیم نمی توانند شامل حیات باشند و به سرعت به غبار بی جانی از الکترون ها و نوترینوها تجزیه می شوند.
جهان های دیگری می توانند وجود داشته باشند که در آن ها تقارن گات به روش های باز هم متفاوتی شکسته و در نتیجه ذرات پایدار شبیه به پروتون بیشتری بوجود آیند.
در چنین جهانی تنوع عظیمی از مواد شیمیایی عجیب وجود خواهد داشت.زندگی در چنین جهان هایی بسیار پیچیده تر از جهان ما خواهد بود .آن ها دارای عناصر شیمیایی بیشتری خواهند بود که از آن ها می توان مواد شیمیایی شبیه به DNA بیشتری ساخت.با این حساب در آن جهان ها ما با موجودات عجیب و غریبی روبرو خواهیم شد.ممکن است موجودات آن جهان ها نه فقط با استفاده از یک نیرو عمل دیدن را انجام می دهند بلکه با استفاده از چندین نوع نیرو عمل دیدن را انجام می دهند.
در چنین جهانی ممکن است به جای یک نور با یک طیف مشخص ،چندین نوع نور با چندین نوع طیف نوری و چندین هزار رنگ های متمایز وجود داشته باشد و موجودات زنده ی آن جهان ها برای آشکارسازی اشکال متنوع تابش های نوری باید گیرنده های متنوعی داشته باشند.
جای تعجب نیست که صدها و یا شاید بینهایت روش برای شکستن این تقارن وجود دارد و هر کدام از این روش ها، به نوبه ی خود می توانند به جهانی کاملا متفاوت منجر شود.


منبع =سایت کیهان شگفت انگیز
/ 2 نظر / 38 بازدید
محمد مرادپور

سلام قدیمی ها همیشه از کسی که بسیار شبیه فردی دیگر است به عنوان همزاد نام می بردن و از نظر من می تونه این لفظ اشاره ایی ابتدایی به این موضوع داشته باشه.سریال فریج سریالی بسیار جذابه که در مورد این مسئله ساخته شده و پیشنهاد می کنم نگاهش کنید. موفق باشید[گل]

امید رضا

واقعا از شما ممنونم